انواع های گلاس و پلی گلاس

انواع های گلاس خارجی

انواع های گلاس ایرانی

انواع های گلاس

نوعی ام دی اف با روکش نوعی پلاستیک به نام پلکسی گلاس است که مانند شیشه شفاف عمل می کند با این تفاوت که از شیشه سبک تر و محکم تر است.اکثر ورق های هایگلاس یک رو بوده که روی ورق با سلفون پوشانده شده و پشت ورق ظاهری سفید و از جنس ملامین و کاغذ است. نوع با کیفیت هایگلاس خوب و نوع بی کیفیت آن هنگام برش دچار لب پریدگی می شود.
هر چه جنس هایگلاس بهتر باشد ماندگاری کابینت ها بیشتر خواهد بود. ورق های گلاس دارای تنوع رنگ و طرح بسیار زیاد است. مدل های بسیار زیبایی با این نوع ورق در کابینت سازی و دکوراسیون اجرا می‌شود و قیمت نسبتاً مناسبی دارد. ابعاد ورق های گلاس 280*122 cm به ضخامت mm 16 می باشد.
کیفیت مغز ام دی اف، جنس روکش هایگلاس ،دستگاه پرس، و نوع چسب مصرف شده به طور مستقیم بر کیفیت هایگلاس اثر دارند.معمولا انواع ام دی اف هایگلاس با کیفیت در پشت شان از ملامین سفید رنگ استفاده شده و هر یک از تخته ها را به صورت جداگانه بسته بندی می کنند تا آسیب به آن ها نرسد. . باید توجه کرد نوع با کیفیت تخته های گلاس را انتخاب کرد چرا که در صورت بی کیفیتی محصول در هنگام برش دچار لب پریدگی میشود.

انواع پلی گلاس

در ام دی اف های پلی گلاس، یک لایه شفاف ۷۵ میکرونی از پلی استر بر روی سطح یک طرف ورق ام دی اف دو رو ملامین پرس شده است و رنگ نهایی صفحه توسط رنگ لایه ملامین که روکشی ازپلی استر دارد تعیین می شود و به مرور زمان نیز هیچ تغییر رنگی در ورق های ملامین و پلی گلاس ایجاد نمی شود.
مقاومت سطح این ورق ها در برابر خراش به اندازه ای بالاست که به شما اجازه می دهد با یک اسفنج سطوح را بدون ایجاد خراش تمیز کنید.

تفاوت پلی گلاس و هایگلاس

براقیت: در حالت کلی ورق  پلی گلاس نسبت به هایگلاس در میزان براقی، و شفافیت، سطح بسیار صیقلی، برتری دارد.
خط و خش: ام دی اف های هایگلاس احتیاج به مراقبت دارند، حتما باید با دستمال های نرم و نخی و با شوینده های ملایم سطوح هایگلاس را تمیز کرد و اسیدهای آشپزخانه و موادی نظیر سرکه یا الکل مخصوصاً اگر بطور مستقیم بر سطح کار ریخته شوند آسیب محسوسی به سطح کار وارد می کنند، از جمله تغییر رنگ و خط و خش زیاد. که در این صورت هایگلاس پس از مدت کوتاهی جذابیت خود را از دست می دهد. اما پلی گلاس نسبت به هایگلاس مقاومت بیشتری در مقابل خط و خش داشته و زمان طولانی تری کیفیت و جذابیت خود را حفظ میکند.
دوآبجکت مات و براق: در ورق های پلی گلاس (مانند نیمن آلمان طرح فلش) ما روی یک ورق به طور همزمان حالت مات و براق را در کنار هم داریم اما در ورق های هایگلاس چنین زیبایی وجود ندارد.

ضد خط و خش

وقتی می گوییم ام دی افی ضد خط و خش است یعنی اگر آن را با اسکاچ (نه سیم) تمیز کنیم آسیب نمی بیند.(به غیر از ورق های های گلاس، سایر ورق ها ضد خط و خش هستند)

مقاومت در برابر اسید های آشپزخانه

بعضی از ام دی اف ها، به غیر از های گلاس، در مقابل اسیدهای آشپزخانه (مثل وایتکس و اسپری های تمیز کننده همه کاره…) مقاومت قابل قبولی دارند .

UV

رنگ نهایی براق کننده ورق ام دی اف(به اندازه ی دو میکرون) است بعضی ورق های ام دی اف با رنگ خاص پوشش داده می شود که قابلیت براق کنندگی دارد و انجام این کاربه شرایط خاص نیاز دارد. UV، ام دی اف را مقاوم تر می کند و مقاومت آن از روکش های هایگلاس بیشتر و از روکش های پلی گلاس بیشتر است.

نوار پی وی سی

نوار پی وی سی محصولی است که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف ، استفاده می شود. نوار پی وی سی در رنگ ها و ضخامت های مختلف در بازار موجود است.
نوار پی وی سی اورجینال: کارخانه های سازنده ورق های ام دی اف، با تولید روکش های ام دی اف جدید، از همان رنگ و طرح نوار پی وی سی تولید می کنند تا علاوه بر زیبایی با کار ست شود. اما بعضی از کارخانه ها در تولید پی وی سی مخصوص طرح خود کوتاهی می کنند که همین مساله باعث شده که دکورسازان از نوار پی وی سی های متفرقه همرنگ برای لبه های ام دی اف استفاده کنند.

آنتی باکتریال

ورق های ام دی اف آنتی باکتریال ورق هایی هستند که سطح آلودگی در آن ها در دراز مدت پایین تر از سایر ورق ها است.

مقاومت در برابر آب

در حقیقت هیچ ورق ام دی افی وجود ندارد که در مقابل آب مقاوم باشد، وقتی می گوییم که ورق ام دی اف در مقابل آب مقاوم است در واقع منظورمان در مقابل دستمال خیس و مرطوب است نه اینکه ورق ام دی اف را با شلنگ آب بشوریم.
نکته مهم: پی وی سی مناسب و اجرای دقیق آن روی ام دی اف، مقاومت آن را در برابر رطوبت بالا می برد.

طرح برجسته

بعضی ورق های ام دی اف دارای طرح های برجسته هستند که با لمس به راحتی احساس می شوند. برجستگی دامنه ی بزرگی را از طرح و گره های خود چوب تا برجستگی های طرح های مدرن، شامل می شود.

طرح برفی

ام دی اف های روکش شده ای هستند که با لمس آن زیر پوست خود، برجستگی های دانه دانه ای را احساس می کنیم .این گونه ورق ها نسبت به سایر ورق های هم تراز خود قیمت بالایی دارند و در بازار ایران مورد استقبال قرار نگرفته اند.

طرح کریستال

نوعی روکش برای ورق های ام دی اف است که به ورق های نیمن آلمان معروفند. در روکش این ورق ها از فناوری صفحه موبایل استفاد شده ست و در مقابل خط و خش مقاومت مطلوبی دارند حتی در صورت آسیب دیدن، با دستگاه های مخصوصی می توان آن ها را مانند روز اول صاف و صیقلی کرد.

مقاومت در برابر حرارت

هر آنچه که از جنس چوب باشد مقاومت چندانی در مقابل حرارت ندارد. تنها تفاوتی که وجود دارد بین روکش هاست که بعضی روکش ها مقاومت بیشتری در برابر حرارت از خود نشان می دهند. اما در نهایت همگی آسیب پذیر هستند.