ورق ام دی اف (MDF)

ام دی اف چیست

ام دی اف (MDF) یک فرآورده چوبی است. برای تولید ورق ام دی اف از چوب استفاده می‌شود. در فرآیند آن با قطع درختان و زدودن، شاخه، برگ و پوست آن‌ها قسمت فیبری چوب را به صورت خرد چوب در می‌آورند. سپس خرده چوب‌ها را شستشو داده و از صافی‌های مختلف مانند صافی آهنربایی رد می‌کنند تا هر گونه قطعات آهنی و فلزی از آن‌ها جدا شود. خرده چوب‌ها با هوای گرم خشک می‌شوند و از مش‌هایی عبور می‌کنند. وظیفه این مش‌ها این است که خرده چوبه‌ای در اندازه مختلف را دسته بندی کند.
پس فرآیند دسته بندی، هر نوع خرده چوب در هر اندازه‌ای وارد دستگاهی می‌شود که خرده چوب‌ها را به صورت فیبر در می‌آورند. فیبرها روی نوار نقاله‌هایی حرکت می‌کنند و با فشار مختصری که روی آن‌ها وارد می‌شود به صورت یک نوار فیبری با ضخامت 20 تا 30 سانتی‌متری در می‌آیند. در طول مسیر نوارهای فیبر در اندازه‌های استانداری برش داده می‌شود و پس از آن وارد دستگاه پر خشک می‌روند.

قیمت ام دی اف

قیمت ام دی اف (MDF) حرف اول را در انتخاب آن میزند. این سؤال پیش می‌آید که کدام برند ام دی اف ارزان‌تر از سایر برندهاست؟ تقریباً تمام برندها قیمت‌های یکسانی دارند و تنها کیفیت تعیین کننده قیمت ورق‌های ام دی اف است، با این حال در ادامه به عوامل تأثیر گذار در قیمت اشاره شده است.
در کل ورق ام دی اف سفید ارزان‌تر از ورق ام دی اف رنگی است. همچنین خرید ام دی اف به صورت پالت ارزان‌تر از ام دی اف به‌صورت تک ورق تمام می‌شود. ازآنجایی‌که هزینه گمرک برای وارد کردن ورق‌های ام دی اف بسیار بالاست، ورق‌های ام دی اف ایرانی با روکش ایرانی نسبت به ورق‌های ترک ارزان‌تر هستند. البته لازم به یادآوری است که شرکت‌ها معمولاً همه نوع ام دی اف با کیفیت‌های مختلف تولید می‌کنند و ام دی اف های با کیفیت بالاتر و با روکش‌هایی که ویژگی‌هایی مانند ضد آب، مقاوم در برابر پرتو فرابنفش، مقاوم در برابر حرارت و آتش و ضد خش دارند، مسلماً قیمت بالاتر دارند.

ام دی اف بهتر است یا نئوپان

مزیت اصلی ام دی اف نسبت به نئوپان مقاومت بیشتر آن در برابر رطوبت است. اما این موضوع به این معنا نیست که برای هر کاری MDF بهتر از نئوپان است.زیرا نئوپان علاوه بر اینکه از ام دی اف ارزان‌تراست، سبک‌تر هم هست. درنتیجه جاهایی که وزن محصول برامون مهم است و رطوبتی هم وجود ندارد، توصیه میشه از نئوپان استفاده کرد.
مثلاً در کمدهای دیواری استفاده از نئوپان بهتر از MDF است. زیرا هم ارزان‌تر است و هم اینکه در‌های کمد ممکن است ابعاد بزرگی داشته باشند و وزن بالایی پیدا کنند، استفاده از نئوپان بهتر است. ضمن اینکه از رطوبت هم خبری نیست که نگران خراب شدن ورق باشیم.

به روزرسانی: شهریور ۱۴۰۱


برند ام دی افحداقل قیمت-حداکثر قیمت(تومان)ابعاد
قیمت ورق ام دی اف سفید ایرانی980,000-1,200,000۱۸۳*۳۶۶
قیمت ورق هایگلاس ایرانی1,200,000-1,700,000۱۲۲*۲۸۰
قیمت ورق هایگلاس ترک1,700,000-2,000,000۱۲۲*۲۸۰
قیمت پلی گلاس1,600,000-2,000,000۱۸۳*۳۶۶-۱۲۲*۲۸۰
قیمت ام دی اف خام 16 میل خارجی۱۸۳*۳۶۶
قیمت ام دی اف خام 16 میل ایرانی۱۸۳*۳۶۶
قیمت ام دی اف خام 3 میل خارجی۱۲۲*۲۸۰-۱۸۳*۲۸۰
قیمت ام دی اف خام 3 میل ایرانی۱۲۲*۲۸۰-۱۸۳*۲۸۰

ابعاد ورق ام دی اف (MDF)

معمولاً ام دی اف خام ایرانی در ابعاد 2100 * 1830، 3660 *1830، 2440 *1830 و 2440 *1220 تولید می‌شود. البته ابعاد ام دی اف به نوع دستگاه و خط تولید ام دی اف بستگی دارد. ورق‌های ام دی اف وارداتی از ایتالیا معمولاً ابعاد 4100 *2100میلیمتر دارند. همچنین ورق‌های اتریشی ابعاد 2800 * 207 و 2600 * 2100 میلیمتر دارند.
با در نظر گرفتن ابعاد متفاوت، ورق‌های ام دی اف، ضخامت‌های متفاوتی نیز دارند، به‌طورکلی ام دی اف ها در ضخامت‌های 3، 4، 6، 8، 10، 12، 16، 18، 20، 25، 32 و 38 میلی‌متری تولید می‌شوند. در ایران از ضخامت‌های 12، 16 و 18 میلی‌متر برای تولید مصنوعات چوبی و تزیینات داخلی و از قطر 3 میلی‌متری برای ساخت در استفاده شده و محبوبیت زیادی دارند.

از مرغوبترین برندهای ام دی اف می توان به ام دی اف آرتا،ام دی اف پاک چوب،ام دی اف آلفا،ام دی اف پویا،ام دی اف ایزوفام،… اشاره کرد.

ورق ام دی اف خام

ام دی اف های خام متداول مورد استفاده در بازار ایران به دو دسته خارجی و ایرانی تقسیم بندی می شوند.
ام دی اف های خام خارجی شامل برندهای : واناچای، ادونس، سیام،پنل پلاس، سوماترا،چامسان،کاستامانو،کرونشپان
ام دی اف های خام ایرانی شامل برندهای : پویا، پارس، فومنات ، آرین سینا،آرتا

انواع برند ام دی اف

انواع برند هایگلاس