انواع روکش

مشخصات کلی انواع روکش

روکش طبیعی چوب :روكش چوبي (Veneer) به لايه‌هاي نازك چوب گفته مي‌شود كه طي فرآيند خاصي توليد مي‌شوند. معمولا” در ساخت مبلمان، درب هاي كابينت ساده يا درب هاي كابينت ابزارخورده لب گرد از ام دی اف هاي باروكش چوبي استفاده می کنند. استفاده از MDF با روكش چوبي در جهان بسيار متداول است. از موارد عمده كاربرد آن در صنايع مبلمان خصوصاً مبلمان سنتي و كلاسيك و نيز طراحي داخلي ساختمانها و منازل و ديواركوب‌ها و پارتيشن‌هاي داخلي ساختمان است.
میانگین قیمت فروش بازار روکش های طبیعی چوب از متری 90.000 تا 1.000.000 ریال میباشد.

های گلاس : هایگلاس معمولا” دارای یک رو میباشند که توسط یک لایه سلفون محافظت شده و نمای طرف دیگر سفید ساده از ملامینه و یا کاغذ است. در خرید این تخته ها باید بسیار دقت داشت تا نوع مرغوب آن را تهیه کرد چراکه اگر روکش UV خوبی نداشته باشند در هنگام برش شروع به پریدگی لبه ها میکند . معمولا” نوع مرغوب آن دارای پشت ملامینه سفید است و برای هر برگ بسته بندی مجزا در نظر گرفته می شود ، تا هنگامیکه در پالت بر روی یکدیگر قرار می گیرند آسیب نبیند . درخشندگی برجسته ترین خصوصیت هایگلاس است . وهمین مشخصه باعث شده است در بازار محصولات چوبی یک سرو گردن دردرجه بالاتری قرار بگیرد زیرا هایگلاس با انعکاس نور و خاصیت شیشه ای که دارد چشمان هر بیننده ای را می نوازد.

روکش پی وی سی :روکش پی وی سی ( (PVCدر تعداد لایه‌ های مختلف، ‌تنوع لایه‌های مختلف، ‌ضخامتها، ‌رنگها، نقوش مختلف و نیز نقوش برجسته (صاف، براق، ‌مات، رگه چوبی و…) بسته به نوع كاربرد مورد نیاز تولید می‌ شوند. ضخامت روکش پی وی سی بین 2/0 تا 3 میلی‌ متر است. یكی از استفاده‌های منحصر به فرد روكش‌های پی وی سی(PVC) در ساخت مصنوعاتی است كه نیاز به پیوستگی روكش در ابعاد مختلف یك سازه یا به عبارتی نیاز به ایجاد شیار V شكل روی تخته و تا كردن آن باشد.
میانگین قیمت فروش بازار روکش PVC از متری 85.000 تا 120.000 ریال میباشد.

روکش اچ پی ال : فرمیکا با اسم اختصاری اچ پی ال (HPL)می باشد. از جمله ویژگی های روکش اچ پی ال (HPL) مقاومت رطوبتی در برابر آب و بخار، ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن، مقاومت حرارتی در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر بر روی ورقه ملامینه و همچنین مقاومت در مقابل جریان الکتریسیته به دلیل استفاده از چسب رزبن ملامین می باشد.
میانگین قیمت فروش بازار روکش های HPL از متری 550.000 تا 650.000 ریال میباشد.

روکش ملامینه : در سطح جهانی روکش های ملامینه بیشترین و وسیع ترین دامنه مصرف را در بین سایر روکش ها دارند و در مصارف عمومی و تقریباً تمامی مصارف روکش کاری سطوح مورد استفاده قرار می گیرند.دارا بودن تمام امكانات تزئيني و نيز مقاومت مناسب روكش ملامينه در برابر رطوبت ،آب،‌حرارت ،‌سايش و … دامنه وسيعي از كاربردهاي متنوع را براي MDF با روكش ملامينه مي‌توان در تمام استفاده‌ها بصورت عمومي در ميز هاي ال سي دي، ميز هاي آرايش، مبلمان اداري منزل ، درها و بدنه كابينت ،‌لوازم اتاق خواب و تخت خواب ، مبلمان بچه ،‌مبلمان و لوازم دستشويي و حمام ،‌روكوب ديوار ،‌پارتيشن و … استفاده كرد. از روكش ملامينه همچنين نوار لبه چسباني نيز توليد مي‌كنند كه هماهنگ با سطح در لبه‌ها چسبانده مي‌شود. در واقع مي‌توان گفت پركاربردترين نوع روكشها نوع ملامينه مي‌باشد و از نظر قيمت نيز بسيار مناسب و قابل رقابت با ساير انواع روكشها مي‌باشد.

روکش لمينت : روکش لمينت معمولا مستطيل شکل هستند و ابعادي در حدود عرض بين 14 تا 25 سانتيمتر و طولي بين 120 تا 140 سانتيمتر دارند، ضخامت روکش لمينت ها معمولا 7، 8 ، 10 و 12 ميليمتر است، لمينيت را به کف نمي چسبانند، بلکه در ابتدا يک لايه فوم به ضخامت 2 ميليمتر را بروي کف پهن مي کنند، و لمينت را روي فوم نصب مي کنند، لمينت ها دور تا دور و در هر چهار ضلع داراي شيارهايي (کليک) هستند که در هنگام نصب شيارها در يکديگر قفل مي شوند يا به اصطلاح کليک مي شوند و همين کليک ها عامل ثابت نگهداشتن لمينت ها بر روي کف مي باشند، و به همين علت نوع کليک لمينت انتخابي بسيار با اهميت است. لمينت به کف زيرين خود آسيب نمي زند و مي توان تا چند بار آن را جمع و در محل ديگري مجددا نصب کرد. لمينت به راحتي خش بر نمي دارد، لمينت به هيچ عنوان در اثر حرارت سيگار نمي سوزد.

روکش اکریلیک:روکش Acrylic روی ورق و روکش Polystyrene پشت ورق با ضخامت کاملا یکسان در هر سمت و2 برابر ضخامت روکش هایگلاش می باشد. روکش اکریلیک سطحی بدون موج و دون دون (پوست پرتقالی) دارد،قابلیت ترمیم خط و خراشیدگی سطح با انجام واکس پولیش ، روکش اکریلیک آنتی باکتریال و قابل بازیافت می باشد.

روكش كاغذي ( لترون ): نوعي كاغذ تزئيني آغشته شده مي باشد كه براي روكش كليه مبلمان منزل و اداري قابل استفاده است. اين روكش هاي كاغذي ساخت كشور آلمان و در طرحهاي متنوع چوب، رنگ هاي فانتزي و ساده موجود مي باشند و ايده طراحي اكثر آن ها از نقوش طبيعي چوب الهام گرفته شده است.از جمله ویژگی های روکش کاغذی ، دوام عالي در برابر عمل پرس، قابليت ارتجاعي بالا، ضد ترك، مقاوم در برابر نوار چسب ، سهولت در چسب كاري می باشد.

مقالات مرتبط به انواع روکش