انواع صفحه کابینت

صفحه کابینت چوبی

مشخصات کلی صفحه کابینت :

صفحه روی کابینت قسمتی از کابینت است که روی یونیت زمینی کابینت قرار می‌گیرد. صفحه کابینت به صورت یک لب و یا دو لب تولید می شوند. صفحات یک لب صفحاتی هستن که فقط یک طرف آنها قوس داده می شود. این صفحات برای کابینت‌های زمینی که به دیوار نصب می شوند استفاده می شود. صفحات دولب صفحاتی هستند که دو طرف آنها قوس داده شده. صفحات دو لب برای جاهایی که از دو طرف دید دارند استفاده می شوند مثل جزیره یا اپن .
صفحه روی کابینت بیشترین سطحی است که در تماس با آب قرار دارد؛ به همین دلیل اجزاء تشکیل دهنده آن باید از مقاومت بالایی در برابر آب برخوردار باشد.روکش HPL که مقاومت بالایی در برابر آب و خراش به وسیله اشیاء نوک تیز دارد،برای صفحه کابینت مناسب هستند.

انواع صفحه کابینت :

صفحه کابینت به متریالی که بر روی کابینت زمینی یا جزیره یا اُپن قرار میگیرد گفته می شود.
صفحه روی کابینت انواع مختلفی دارد که هر نوع از این صفحات، ضخامت‌های مختلف و قیمت‌های متفاوتی دارند. انواع صفحات کابینت عبارتند از:

صفحه کابینت چوب

صفحه کابینت ام دی اف،روکش HPL

صفحه کابینت ام دی اف،روکش ملامینه

صفحه کابینت نئوپان،روکش HPL

صفحه کابینت اس پی ال(SPL)

صفحه پلی وود (POLY WOOD) روکش اچ پی ال

صفحه کابینت سنگ مصنوعی کورین

صفحه کابینت سنگ مصنوعی کوارتز

صفحه کابینت سنگ مصنوعی مارمونایت

در ادامه مقایسه انواع صفحه کابینت میپردازیم:

مقایسه انواع صفحه روی کابینت

نوع صفحه کابینت ابعاد مقاومت در برابر خط و خش ضد آب و ضد لک درز بین صفحات شکنندگی
شرکتی(MDF) 410*60-120 * دارد *
کورین 366*76 ** **** ندارد *
SPL 420*140 *** **** دارد *
مارمونایت 300*140 / 366*760 *** **** دارد *
کوارتز 300*140 / 315*155 **** ** دارد *

صفحه کابینت پلی وود (polywood)

ضخامت شاخه صفحه با مغز پلی وود ۳۲ میل و ۴۸ میل طول شاخه صفحه کابینت با مغز پلی وود بسته به نوع روکش ۳۶۶ سانت ( ۳ متر و ۶۶ سانت) و ۴۱۰ سانت ( ۴ متر و ۱۰ سانت ) عرض شاخه صفحه کابینت با مغز پلی وود ۶۰ سانت و ۶۵ سانت.

خواص صفحه کابینت پلی وود

• صد در صد ضد آب
• مقاوم در برابر ضربه
• ضد آفتاب
• ضد مواد شیمیایی
• آنتی باکتریال
• مقاوم در برابر آتش
• عایق صدا
• دوستدار محیط زیست

صفحه کابینتِ شرکتی:

صفحات کابینت شرکتی به دو نوع اصلی تقسیم می شوند:
• صفحات با مغذی ام دی اف و روکش ملامینه
• صفحات پی وی سی با مغزی مشبک PVC و رویه ملامینه
البته صفحه کابینت شرکتی با مغزی ام دی اف دارای ضخامت های مختلف است که پر کاربردترین آنها شامل:
• صفحه کابینت با مغزی ام دی اف۳ سانت
• صفحه کابینت با مغزی ام دی اف ۵ سانت
• صفحه کابینت با مغزی ام دی اف ۷ سانت

صفحه کابینت شرکتی، روکش‌های بسیار متنوعی دارند ،به همین دلیل اکثر سلایق تحت پوشش خود قرار می دهند. برخی از مهم‌ترینِ این روکش‌ها عبارت‌اند از:

• صفحه کابینت روکش اچ پی ال
• صفحه کابینت روکش ملامینه
• صفحه کابینت روکش پی وی سی
• صفحه کابینت روکش پلی گلاس

درباره صفحات ام دی اف با روکش ملامینه باید گفت که این صفحات به دلیل روکش ملامینه دارای خش پذیری و فرسایش زود هنگام است و برای کابینت مناسب نیست،بنابراین بهترین پیشنهاد برای انتخاب صفحه کابینت همان صفحات ام دی اف 32 میل با روکش اچ پی ال است که از لحاظ کیفیت و مقاومت در برابر آب و خراشیدگی به وسیله اشیاء نوک تیز قابل اطمینان است.
اخیراً محصول جدیدی تحت عنوان صفحه کابینت پلی وود به بازار عرضه شده که از چوب و پلاستیک ساخته شده و برخلاف صفحه کابینت، دوبل نبوده و به صورت تک لایه در ضخامت های ۳-۵ سانت تولید می شود و از این نظر، نسبت به صفحه ام دی اف با مشکل جدا شدن دوبل لایه ها مواجه نخواهد شد و در برابر رطوبت نیز دارای مقاومت و طول عمر بیشتری است. از مشخصات دیگر این محصول می توان به بدون درز بودن نامحدود بودن در ابعاد، قابلیت تعمیر، مقاوم در برابر آتش رطوبت و مواد شیمیایی، خاصیت آنتی باکتریال، وزن سبک، ضد لک و بهداشتی بودن اشاره کرد که به نظر می رسد محصولی کامل و ایده ال را تشکیل می دهد.
صفحه تمام اکرالیک سنگ مصنوعی، نوع دیگر ار صفحات روی کابینت است که اخیراً به بازار آمده و به دلیل اینکه از مواد مصنوعی ساخته شده، دارای طرح و تنوع رنگی زیادی است. از مزایای قابل توجه این صفحات می توان یکپارچه بودن و عدم وجود درز در سطح آن را نام برد. همچنین، شکل پذیری بسیار زیاد این محصول، ارائه طرح های متنوع از سوی و طراحان را میسر کرده است.

صفحه کابینت کورین:

صفحه کورین یکی از انواع سنگ‌های مصنوعی است. سنگ کورین مانند کوارتز درز و شکافی ندارد و نسبت به اسید و سایش هم مقاوم است. ضخامت صفحه کابینت کورین تقریبا ۱۳ میلی متر می باشد و قابلیت بسیار خوبی از نظر چسبندگی، برش خوری، ساییده شدن و فرم دهی دارند.از این سنگ ها با گرد کردن لبه آنها، جهت ساخت صفحه روی کابینت و تولید صفحه آبچکان استفاده می شود .

صفحه کابینت کوارتز:

صفحه کابینت کوارتز از کریستال کوارتز و رزین تشکیل شده است . علاوه بر این وجود طرح های رگه دار و ابرو بادی در این صفحات در معماری امروز بسیار حائز اهمیت است.صفحه کابینت آشپزخانه کوارتز از لحاظ مقاومت در برابر خط و خش باعث شده است که این متریال امروزه جز پر فروش ترین صفحات کابینت باشد .
ورق اس پی ال (SPL) دارای قابلیت ها و مزایای بی شماری است که عمده آنها : ضد لک بودن، ضد آب، ضد اکتریسیته، مقاوم در مقابل انواع اسید وباز، آنتی باکتریال، نظافت آسان، لکه پذیر نیست و …. می باشند.طیف گسترده قابلیت ها در کنار ظاهر زیبا و استحکام بالا باعث شده این متریال مناسب استفاده در انواع فضاها و کاربری ها باشد.
صفحه spl تشکیل شده از چندین لایه اچ پی ال (HPL) می باشد.اچ پی ال همان لایه ی کمتر از یک میلیمتری می باشد که بر روی صفحات کابینت ام دی اف با دستگاه پست فرمینگ چسبانده می شود.

صفحه کابینت SPL:

صفحه splهمانند اچ پی ال از ترکیب چندین لایه کاغذ کرافت آغشته به رزین های فنولیک تولید می شود، با این تفاوت که اچ پی ال ضخامتی کمتر از یک میلیمتر دارد و اس پی ال در ضخامت های متعدد 3 و 12 میلیمتر در دسترس مصرف کننده قرار دارد.

قیمت انواع صفحه کابینت ،صفحه روي كابينت hpl ، قیمت صفحه کابینت کورین،قیمت صفحه کابینت پلی وود