نئوپان

مشخصات کلی نئوپان

نئوپان خام : نئوپان محصول چوب مهندسی‌شدهٔ ساخته‌شده از خرده‌چوب‌هایی مثل تراشه‌های کارخانهٔ اره‌کشی یا خاک‌اره به همراه رزین مصنوعی یا چسب‌های مناسب دیگر است که پرِس و فشرده شده‌باشد. نئوپان یک فراوردهٔ کامپوزیتی است.این محصول معمولاً از صنایع بازیافت چوب است به‌طوری‌که ضایعات به‌دست‌آمده در فرایند بهره‌برداری از چوب درختان برای مصارف مختلف را تبدیل به خرده‌چوب می‌کنند، سپس این خرده‌چوب‌ها را رطوبت‌گیری و به‌خوبی همگون می‌کنند و چسب می‌زنند و تحت پرس حرارتی قرار می‌دهند. ورق‌های به‌دست‌آمده پس از سرد شدن و سمباده خوردن قابل استفاده‌اند.مناسب برای روکش زنی ملامینه،روکش فینیش فویل وروکش طبیعی وروکش های پی وی سی وهمچنین برای ساخت کمد،دراورو غیره بارنگهای پوششی .

لترون :لترون( Letron ) نئوپان روکش شده با ملامینه را در اصطلاح لترون می نامند. این نوع روکش به سرعت در صنایع چوب و مبلمان جای خود را باز نموده بطوری که امروزه بالاترین مصرف را در بین دیگر انواع روکش بخود اختصاص داده است . روکش ملامینه همانگونه که از نامش بر می آید ، دارای سطحی ملامینی براق و همراه با درخشندگی و انعکاس نور بوده و ضخامت مناسب آن ،در کنار استحکام و دوام بیشتر ، نظر اکثریت مشتریان را به خود جلب میکند. لازم به ذکر است ، روکش ملامینه باعث میشود برش و کار بر روی لترون کمی دشوارتر گردد و دستگاهها و ماشین آلات خاص خود را می طلبد. لترون با روکش کاغذی، این نوع روکش ها از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و فقط برای پوشش ورق خام لترون مورد استفاده قرار میگیرند. در مقابل سایش و برخورد ، مقاوم نبوده و معمولا توصیه نمیشوند.

مزایای نئوپان

• قیمت نئوپان نسبت به دیگر مصنوعات چوب ارزان تر است.
• نئوپان وزن بسیار سبکی دارد ، به همین خاطراستفاده از آن راحت تر است.
• زمانی که ظاهر و استحکام چوب اهمیت کمی دارد، نئوپان گزینه مناسبی برای جایگزینی با سایر چوب ها می باشد.
• این محصول قابلیت عرضه به صورت ورق های گسترده را دارد و می توان آن را با روکش های ملامینه پوشانید.

معایب نئوپان

• استحکام و مقاومت نئوپان کم است و تحمل بالایی در مقابل بار سنگین و فشار ندارد.
• نئوپان اگر در معرض رطوبت قرار گیرد سطح آن متورم و پوسته پوسته شده و رنگ آن تغییر می کند. بنابراین استفاده از نئوپان در محیط های مرطوب مناسب نیست.
• در ساخت نئوپان مواد شیمیایی استفاده می شود که این امر باعث شده نئوپان سازگار با محیط زیست نباشد.
• نئوپان ظاهر چندان زیبایی ندارد و بیشتر در مواردی که ظاهر کار از اهمیت بالایی برخوردار نیست، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع نئوپان بر اساس روکش

• نئوپان خام بدون روکش
• نئوپان خام با روکش طبیعی
• نئوپان خام با روکش مصنوعی
• نئوپان خام لاک کاری شده

به منظور افزایش زیبایی نئوپان، آن را با روکش های ملامینه، می پوشانند که به این تخته ها اصطلاحا لترون گفته می شود. نئوپان ملامینه تقریبا ظاهری شبیه به ام دی اف دارد با این تفاوت که از استحکام و مقاومت بسیار کمتری برخوردار می باشد.روکش های ملامینه، در انواع رنگ ها و طرح ها موجود می باشند.
روکش های چوبی از دیگر انواع این روکش ها محسوب می شوند که قابلیت بازیافت دارند.
روکش های چوبی دارای یک لایه نازک از چوب می باشند و ضخامتی در حدود 0.3 تا 3 میلی متر دارند. از این روکش های طبیعی به منظور زیباسازی تخته های نئوپان استفاده می گردد.استفاده از روکش های چوب طبیعی به ویژه در کابینت های آشپزخانه بسیار طرفدار دارد.

قیمت نئوپان

قیمت نئوپان نسبت به ام دی اف ارزان تر است.با توجه به توسانات بازار جهت قیمت نئوپان خام یا قیمت نئوپان روکش دار تماس حاصل فرمایید

مقالات مرتبط به انواع نئوپان