نئوپان

نئوپان خام:

نئوپان نام تجاری فرآورده ای است که از تراشه های چوب ساخته می شود . نئوپان محصول چوب مهندسی شده ساخته شده از خرده چوب هایی مثل تراشه های کارخانه اره کشی یا خاک اره به همراه رزین مصنوعی یا چسب های مناسب دیگر است که پرس و فشرده شده باشد. نئوپان یک فرآورده کامپوزیتی (ترکیبی) است.
این محصول معمولا از صنایع بازیافت چوب است بطوری که ضایعات بدست آمده در فرآیند بهره برداری از چوب درختان برای مصارف مختلف را تبدیل به خرده چوب می کنند، سپس این خرده چوب ها را رطوبت گیری و به خوبی همگون می کنند و چسب می زنند و تحت پرس حرارتی قرار می دهند . ورق های به دست آمده پس از سرد شدن و سنباده خوردن قابل استفاده اند .

نئوپان ملامینه چیست

اغلب، به ورق با مغزی نئوپانی که روکش ملامینه دارد ورق ملامینه گفته می شود. نئوپان از تراشه‌های چوب (براده‌های چوبی درشت) و چسب که با رزین مخلوط شده و تحت فشار قرار گرفته، ساخته می شود. در گذشته بیشتر نئوپان مصرف داشت اما در حال حاضر با گسترش انواع MDF، از نئوپان بیشتر در مواقعی که خطر نفوذ رطوبت تقریباً صفر است ، مثل ساخت کمدها استفاده می شود.

مقایسه نئوپان ملامینه و ام دی اف

تراکم و وزن

ورق ملامینه (نئوپان) نسبت به ورق ام دی اف دارای دانسیته کمتری است و متریال چوبیِ مورد استفاده در آن بزرگتر از نئوپان است، در نتیجه تراکم کمتر و سبکتر است.

مقاومت نسبت به رطوبت

نئوپان ملامینه در برابر رطوبت ضعیف است وبه محض رسیدن رطوبت به آن دچار تورم می شود. البته روکش ملامینه می‌تواند تا حدودی جلوی نفوذ رطوبت به مغزی را بگیرد اما اگر روکش دچار آسیب شود رطوبت به آسانی به مغزی نفوذ می کند.
مقاومت نسبت به حرارت
معمولاً روکش ملامینه مقاومت زیادی نسبت به حرارت ندارد.
قابلیت ابزار خوری
هرچه دانسیته و تراکم یک ورق بیشتر باشد برشکاری آن راحت تر است. ورق‌هایی با خورده چوبِ درشت تر و تراکم کمتر در زمان برشکاری و ابزارکاری تکه تکه می شوند. همونطور که قبلا گفته شد چون نئوپان از خرده چوب‌های درشت‌ ساخته میشود ، قابلیت ابزار خوری کمتری نسبت به MDF دارد.

مقاومت فشاری و خمشی
چون دانسیته ورق نئوپان نسبت به ام دی اف کمتر است ،مقاومت فشاری کمتری دارد.
مقاومت نسبت به خط وخش
چون جنس روکش هر دو نوع ورق از ملامینه است، مقاومت اونها نسبت به خش شدن نسبتاً یکسان است.

مزایای نئوپان

• قیمت نئوپان نسبت به دیگر مصنوعات چوب ارزان تر است.
• نئوپان ملامینه وزن بسیار سبکی دارد ، به همین خاطراستفاده از آن راحت تر است.
• زمانی که ظاهر و استحکام چوب اهمیت کمی دارد، ورق ملامینه گزینه مناسبی برای جایگزینی با سایر چوب ها می باشد.
• این محصول قابلیت عرضه به صورت ورق های گسترده را دارد و می توان آن را با روکش های ملامینه پوشانید.

معایب نئوپان

• استحکام و مقاومت نئوپان کم است و تحمل بالایی در مقابل بار سنگین و فشار ندارد.
• نئوپان اگر در معرض رطوبت قرار گیرد سطح آن متورم و پوسته پوسته شده و رنگ آن تغییر می کند. بنابراین استفاده از نئوپان در محیط های مرطوب مناسب نیست.
• در ساخت نئوپان مواد شیمیایی استفاده می شود که این امر باعث شده نئوپان سازگار با محیط زیست نباشد.
• نئوپان ظاهر چندان زیبایی ندارد و بیشتر در مواردی که ظاهر کار از اهمیت بالایی برخوردار نیست، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع نئوپان بر اساس روکش

• نئوپان خام بدون روکش
• نئوپان خام با روکش طبیعی
• نئوپان خام با روکش مصنوعی
• نئوپان خام لاک کاری شده

به منظور افزایش زیبایی نئوپان، آن را با روکش های ملامینه، می پوشانند که به این تخته ها اصطلاحا لترون گفته می شود. نئوپان ملامینه تقریبا ظاهری شبیه به ام دی اف دارد با این تفاوت که از استحکام و مقاومت بسیار کمتری برخوردار می باشد.روکش های ملامینه، در انواع رنگ ها و طرح ها موجود می باشند.
روکش های چوبی از دیگر انواع این روکش ها محسوب می شوند که قابلیت بازیافت دارند.
روکش های چوبی دارای یک لایه نازک از چوب می باشند و ضخامتی در حدود 0.3 تا 3 میلی متر دارند. از این روکش های طبیعی به منظور زیباسازی تخته های نئوپان استفاده می گردد.استفاده از روکش های چوب طبیعی به ویژه در کابینت های آشپزخانه بسیار طرفدار دارد.

قیمت نئوپان ملامینه

قیمت ورق نئوپان ملامینه نسبت به ام دی اف ارزان تر است.با توجه به توسانات بازار جهت قیمت نئوپان خام یا قیمت نئوپان روکش دار تماس حاصل فرمایید

مقالات مرتبط به انواع نئوپان