انواع چوب

مشخصات کلی انواع چوب

چوب گردو : چوب گردو ریز بافت، صیقل پذیر و همگن و رنگ پذیری و قابلیت کنده کاری خوب، به رنگ خاکستری مایل به قهوای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب، نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و کشش مقاوم است.
میانگین قیمت فروش بازار چوب گردو هر متر مکعب 35.000.000 ریال تا 190.000.000 ریال میباشد.

چوب بلوط :بلوط چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره، درشت بافت و با دوام است.. این چوب نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است و در برابر سایش و رطوبت مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پارکت، ساخت مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی، تهیه روکش و ساخت واگن، کشتی سازی است.
میانگین قیمت فروش بازار چوب بلوط هر متر مکعب 55.000.000 ریال تا 90.000.000 ریال میباشد.

چوب راش : چوب راش نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچها است. چوب راش برای ساختن در و پنجره، تراورس راه آهن، میز و صندلی، مبل، صندوق و غیره بکار می‌رود و مصرف آن بیش از دیگر چوبها است. از سلولز آن پارچه‌های ابریشمی لطیف و خوب تهیه می‌شود. زغال و هیزم آن نیز مرغوب است.
میانگین قیمت فروش بازار چوب راش هر متر مکعب 20.000.000 ریال تا60.000.000 ریال میباشد.

چوب ملچ : چوب ملچ، از جمله چوب های زیبا، خوش نقش و دکوراتیو ایران می باشد. ملچ، چوبی درشت بافت، نیمه سنگین و نیمه سخت، در برابر ضربه بادوام ونسبت به خمش، مقاوم، راست تار و خوشکار با قابلیت تورق عالی است. در درجه اول مناسب برای صنایع روکش سازی می باشد، همچنین در ساخت تخته چند لایه، مبلمان، قایقسازی، ادوات ورزشی و خراطی پایه ها و نرده ها کاربرد دارد.
میانگین قیمت فروش بازار چوب ملچ هر متر مکعب 50.000.000 ریال تا80.000.000 ریال میباشد.

چوب روسی : واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی می شود و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی کند. این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان ها است. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد.
میانگین قیمت فروش بازار چوب روسی هر متر مکعب 8.000.000 ریال تا15.000.000 ریال میباشد.

لمبه :لمبه به دلیل اتصال قوی که دارد در بیشتر سازه ها قابلیت استفاده را دارد بخصوص از نوع ضخیم ان برای سونای خشک و نمای ساختمان استفاده میشود .لمبه ها را میتوان از نظر ظاهر و فرم اتصال به گونه های مختلف تقسیم نمود مانند لمبه شیاردار ، لمبه طر تمام چوب ، لمبه لب گرد و لمبه قدیمی و…در ساخت لمبه میتوان از چوب ، نئوپان روکش شده ، mdf ، سه لایی ، و .. استفاده کرد .
میانگین قیمت فروش بازار چوب لمبه هر متر مربع 200.000ریال تا 300.000 ریال میباشد.

اُ اس بی : اُ اس بی OSB تخته هایی (پانلهایی) از جنس چوب بوده كه برای استفاده بهینه در صنعت فراورده های چوبی طراحی شده است.استفاده از آن بسیار راحت بوده ودر خیلی موارد از تخته های چند لایه، به لحاظ کیفی بهتر می باشد ، به ویژه هنگامی كه تحته های چند لا یه ، به طور استاندارد و طبق گواهی های مورد تایید ، ساخته نمی شوند.همچنین تخته های OSB قیمت كمتری نسبت به تخته های چند لایی مشابه خود دارند.OSB به معنای تخته هایی با رشته های (تراشه های چوب) جهت دار شده هستند. بسیار قوی ، محكم و استوار ؛ عاری از عیب و نقص فرآورده های متناظر میباشند. این تخته ها از چند لایه رشته های چوبی كه با نوعی چسب مخصوص ضد آب به هم چسبیده اند ، تشكیل شده اند .
میانگین قیمت فروش بازار چوب لمبه هر ورق 600.000 ریال تا 1.700.000 ریال میباشد.

مقالات مرتبط به انواع چوب