چوب لمبه

چوب ، لمبه ، چوب لمبه

چوب ، لمبه ، چوب لمبه

مشخصات کلی لمبه:

لمبه را با هر چوبی می‌توانید بسازید و محدودیتی در این کار ندارد؛ اما نکته‌ای که مهم هست، هزینه چوب برای ساخت لمبه است. در ایران و دیگر کشورها از چوب درخت کاج برای ساخت لمبه استفاده می‌شود. چوب‌هایی مانند نراد، یولکا و ساسنا… یا همان چوب‌های موسوم به روسی، از جمله چوب‌های مناسب برای ساخت لمبه هستند.
الوارهای چوب کاج در ضخامت‌های مورد نظر برش می‌شود و با استفاده از دستگاه مولدر، شیار و زبانه مورد نظر در دو طرف ورق لمبه ایجاد می‌شود. با توجه به اینکه الوارهای وارداتی از کشور روسیه معمولاً ۶ متری هستند، معمولاً لمبه ها به صورت ورق‌های ۶ متری و در عرض دلخواه تولید می‌شوند.
لمبه چوبی بصورت استاندارد در سه عرض 7 و 10 و 15 سانتیمتر با ضخامت 13میلیمتر میباشد که انواع مختلف بصورت ساده و کلیکی ازنظر کاربرد و از نظر طرح ساده یا صاف و شیاردار دربازار وجود دارد که عمده محصولات کلیکی می باشد و از نظر ظاهری عرض های 7 و 10 ساده می باشد .لمبه چوبی با عرض 7 و 10 سانت را معمولا لمبه سونا می نامند و عرض 15 استفاده نمیشود ، عرض 15را بیشتر برای الاچیق و نمای بالکن ویلاها و… استفاده می شود ، زوار های مختلفی هم دارد از جمله ابزاری , فتیله ای , نبشی و ساده .
لمبه به دلیل اتصال قوی که دارد در بیشتر سازه ها قابلیت استفاده را دارد بخصوص از نوع ضخیم ان برای سونای خشک و نمای ساختمان استفاده میشود .لمبه ها را میتوان از نظر ظاهر و فرم اتصال به گونه های مختلف تقسیم نمود مانند لمبه شیاردار ، لمبه طر تمام چوب ، لمبه لب گرد و لمبه قدیمی و…در ساخت لمبه میتوان از چوب ، نئوپان روکش شده ، mdf ، سه لایی ، و .. استفاده کرد .
برخی مجموعه‌های خدماتی تولید کننده لمبه برای جلوگیری از تنش لمبه در اثر خشک شدن دو شیار در پشت آن ایجاد می‌کنند.

استانشرکت/فروشگاهتلفنوب سایت
تهراننوین33234008-1

مشخصات فنی:

انواع لمبه :

انواع لمبه از نظر ابعاد شامل مدلهای زیر میگردد :
1 – لمبه چوبی 20 mm ضخامت در عرض 10 و 15 cm مناسب برای سونا ، سقف کاذب ، پارتیشن بندی ، دیوارکوب وزیبا سازی دکوراسیون داخلی و خارجی
برای دکوراسیون خارجی لمبه فوق با مواد نانو و رنگ المانی 100 % ضد اب و مقاوم دربرابر uv میگردد ، مواد نانو با برند زایکوسیل تهیه میگردد که مورد تایید استاندارد اروپا و دانشگاه صنایع چوب و کاغذ ایران میباشد .
2 – لمبه 18 mm ضخامت در عرض 9 الی 15 cm
3 – لمبه 16 mm ضخامت در عرض 9 cm
4 – لمبه 15 mm ضخامت در عرض 9 cm
5 – لمبه 13 mm ضخامت در عرض 9 cm
روکوب به چوبی گفته میشود که بصورت نیم و نیم یا کرکره ای بر روی هم قرار میگیرند تا یک سطح صاف و زیبا را طراحی کنند . از روکوب برای سونا یا نمای ساختمان نمیتوان استفاده کرد .روکوب ها شامل انواع زیر میگردد :
روکوب 10 mm ضخامت در عرض 10 الی 15 سانت
روکوب 8 mm ضخامت در عرض 10 سانت

چوب یک عایق صدا بسیار عالی ( اکوستیک ) ، عایق سرما و گرما ، زیبا و متنوع ، تمام کننده سطح به معنای آن که شما بعد از سفت کاری دیگر نیازی به اجرای گچ و خاک و رنگ و.. ندارید تمام این موارد با یک بدنه چوبی اجرا میگردد .
لمبه چوبی به ضخامت تخته : از این نوع لمبه برای ساخت کانکس و دیوار ساختمانهای چوبی استفاده میشود .
بهترین نوع لمبه : لمبه گلچین شده 17 میل است ، این لمبه از چوب دو پخت در کوره های خشک کن کرفته میشود ، برای انتخاب چوب برای کوره های دو پخت چوب باید چوب از نوع درجه یک با حداقل گره باشد ، در غیر اینصورت چوبها دچار پیچیدگی و ترک میشوند .

لمبه آلاچیق (آلاچیق چوبی): بیشتر سقف های آلاچیق ها از داخل لمبه و از خارج نوعی روکوب نیم و نیم با زاویه اعمال می گردد .

لمبه سونای خشک : برای سونای خشک لمبه با ضخامت بالای 16 میل استفاده می شود . لمبه سونا باید بر روی عایق و زیر سازی با فاصله کم اجرا شود .
بدلیل محیط خشک و اعمال بخور با رطوبت 50% چوبهای ضعیف خیلی زود از بین میروند .

لمبه خانه چوبی : لمبه های سازه های بزرگ چوبی با ضخامت 5/4 سانت پیشنهاد می شوند و یا اینکه مثل3D پانل یک دیواره اجرا شود وبرای نمای بیرون لمبه به ضخامت 25 میلیمتر و برای نمای داخلی لمبه 16 میلیمتری کار شود .

لمبه و چوب مناسب مبلمان باغی : در کف سازی مبلمان باغی نیز میتوانیم از لمبه با ضخامت 20 میلیمتر استفاده کنیم . البته کلاف زیرین بسیار مهم است .

لمبه نما و دکوراسیون چوبی : دیوارکوب و تابلو هایی که با لمبه ساخته میشوند نیز میتوانند بسیار زیبا باشند و باید در انتخاب چوبها بسیار دقت شود .