فرمیکا(HPL)

فرمیکا,formica

مشخصات کلی فرمیکا:

فرمیکا با اسم اختصاری HPL مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد.HPL ورقه ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف (مثل کاغذ)آغشته به رزین های عمل کننده در گرما (گرما سخت)که تحت تاثیر حرارت و فشار ۵ مگا پاسکال به هم چسبیده باشد.در ساخت فرمیکا HPL)) از کاغذ کرافتک، کاغذ دکورتیو ، رزین فنلیک ، و رزین ملامین استفاده می شود.
ضخامت ورق های اچ پی ال می تواند ٣ ، ٥ ، ٨ ، ١٢ میلیمتر و یا بیشتر باشد اما جهت استفاده در طراحی نمای خارجی ضخامت های ٦ و ٨ میلیمتر توصیه می گردد. همچنین طول و عرض استاندارد بین المللی آن ٣٠٥٠*١٣٠٠ و ٢٨٠٠*١٣٠٠ میلیمتر بوده، اما با ابعاد دیگر هم در ایران تولید و وارد میشود. در حال حاضر استفاده از ورق هایی با ضخامت ۱۰-۶ میلی متر برای پوشش های داخلی و خارجی ساختمان ها معمول است.

خصوصیات روکش فرمیکا(HPL )
مقاومت های رطوبتیHPL :HPL در برابر آب و بخار ، ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن مقاوم می باشد . جذب رطوبت در حال غوطه وریHPL در آب کمتر از ۶درصد و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب HPL کمتر از ۱۰درصد می باشد
مقاومت حرارتیHPL :HPL تحمل دمای خشک و شوک حرارتی تا ۱۸۰درجه سانتیگراد را دارد. مقاومت در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر آن . تغییرات ابعادی HPLدر دمای بالا ، کمتر از ۳درصد می باشد
سایر مقاومت های HPL: به دلیل استفاده از چسب رزین فنو لیک در تولید فرمیکا (HPL)در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم بوده و به دلیل استفاده از جسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابر اسیدهای ضعیف شده است

مزایا فرمیکا (HPL):

• مقاومت رطوبتی :
ورقه های H.P.L (فرمیکا) به دلیل تراکم زیاد در برابر آب و بخارآب مقاوم است ، ورقه ورقه نمی شود و ترک نمی خورد و در حالت غوطه ور در آب کمتر از 6 درصد جذب رطوبت میکند. افزایش ضخامت ناشی از جذب آب آن بسیار ناچیز است و کمتر از 10درصد میباشد.
• مقاومت حرارتی :
ورقه های H.P.L (فرمیکا) نسبت به حرارت مقاومت بالایی دارد و دمای خشک را تا 180 درجه سانتیگراد تحمل می کند . در برابر حرارت سیگار مقاوم است و اثری از آن باقی نمی ماند . ضریب انبساط خطی آن بسیار ناچیز است و تغییرات ابعادی در دمای بالا کمتر از 3 درصد می باشد.
• مقاومت مکانیکی :
ترکیب مقاومت خمشی و قابلیت ارتجاعی سبب مقاوم شدن ورقه های H.P.L در برابر ضربه های وارده میگردد. از این رو در نمای ساختمان ، سطوح ورقه های H.P.L در مقابل فشارهای گوناگون از جمله فشار باد از خود عکس العمل خوبی نشان می دهد.
• مقاوم در برابر الکتریسیته :
به علت استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید فرمیکا (H.P.L ) در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم است .
• مقاوم در برابر اسید های ضعیف :
به خاطر استفاده از چسب رزین ملامین در سطح لایه ورقه های H.P.L در مقابل اسید های ضعیف (مثل باران های اسیدی ) مقاوم است.
• خش نا پذیری :
وجود لایه ملامینه نهایی در صفحات H.P.L عامل مقاوم شدن این صفحات در مقابل خش پذیری است

کاربرد فرمیکا (HPL):

این محصول در پروژه های نمای خارجی و داخلی ساختمانها , سرویس بهداشتی عمومی ورزشگاه ها ، بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها ، صنایع آهن سازی ، صنایع کشتی سازی ، کابینت سازی ، آسانسورها ، انتخابی ایده آل به شمار می رود.