نئوپان

نئوپان ، نئوپان خام ، لترون،پارس نئوپان ،نئوپان اصفهان ،نئوپان فومنات

نئوپان خام:

نئوپان نام تجاری فرآورده ای است که از تراشه های چوب ساخته می شود . نئوپان محصول چوب مهندسی شده ساخته شده از خرده چوب هایی مثل تراشه های کارخانه اره کشی یا خاک اره به همراه رزین مصنوعی یا چسب های مناسب دیگر است که پرس و فشرده شده باشد. نئوپان یک فرآورده کامپوزیتی (ترکیبی) است.
این محصول معمولا از صنایع بازیافت چوب است بطوری که ضایعات بدست آمده در فرآیند بهره برداری از چوب درختان برای مصارف مختلف را تبدیل به خرده چوب می کنند، سپس این خرده چوب ها را رطوبت گیری و به خوبی همگون می کنند و چسب می زنند و تحت پرس حرارتی قرار می دهند . ورق های به دست آمده پس از سرد شدن و سنباده خوردن قابل استفاده اند .

نئوپان ملامینه چیست

اغلب، به ورق با مغزی نئوپانی که روکش ملامینه دارد ورق ملامینه گفته می شود. نئوپان از تراشه‌های چوب (براده‌های چوبی درشت) و چسب که با رزین مخلوط شده و تحت فشار قرار گرفته، ساخته می شود. در گذشته بیشتر نئوپان مصرف داشت اما در حال حاضر با گسترش انواع MDF، از نئوپان بیشتر در مواقعی که خطر نفوذ رطوبت تقریباً صفر است ، مثل ساخت کمدها استفاده می شود.

مقایسه نئوپان ملامینه و ام دی اف

تراکم و وزن

ورق ملامینه (نئوپان) نسبت به ورق ام دی اف دارای دانسیته کمتری است و متریال چوبیِ مورد استفاده در آن بزرگتر از نئوپان است، در نتیجه تراکم کمتر و سبکتر است.

مقاومت نسبت به رطوبت

نئوپان ملامینه در برابر رطوبت ضعیف است وبه محض رسیدن رطوبت به آن دچار تورم می شود. البته روکش ملامینه می‌تواند تا حدودی جلوی نفوذ رطوبت به مغزی را بگیرد اما اگر روکش دچار آسیب شود رطوبت به آسانی به مغزی نفوذ می کند.
مقاومت نسبت به حرارت
معمولاً روکش ملامینه مقاومت زیادی نسبت به حرارت ندارد.
قابلیت ابزار خوری
هرچه دانسیته و تراکم یک ورق بیشتر باشد برشکاری آن راحت تر است. ورق‌هایی با خورده چوبِ درشت تر و تراکم کمتر در زمان برشکاری و ابزارکاری تکه تکه می شوند. همونطور که قبلا گفته شد چون نئوپان از خرده چوب‌های درشت‌ ساخته میشود ، قابلیت ابزار خوری کمتری نسبت به MDF دارد.

مقاومت فشاری و خمشی
چون دانسیته ورق نئوپان نسبت به ام دی اف کمتر است ،مقاومت فشاری کمتری دارد.
مقاومت نسبت به خط وخش
چون جنس روکش هر دو نوع ورق از ملامینه است، مقاومت اونها نسبت به خش شدن نسبتاً یکسان است.

استانفروشگاهتلفنوب سایت
تهرانامیر مهربان33432850www.artawood.com
تهرانآقاپور77657613www.ag-tr.com
تهرانعبدمنافی77656412-3
تهرانکاج33289653-4
تهرانآرتا پرس77606545www.artapress.com

قیمت ورق نئوپان ملامینه:

قیمت ورق نئوپان تقریباً نصفِ ورق ام دی اف است.

مشخصات فنی:

مهم ترین خصوصیاتی که می توان برای نئوپان یا تخته خرده چوب عنوان کرد عبارتند از قیمت پایین، قابلیت عرضه در ورق های گسترده، سبکی و قابلیت تزیین با ورق های ملامینه. البته نقطه ضعف این تخته ها حساسیت آنها به رطوبت است که با استفاده از ترکیبات مناسب تا حدودی بهبود یافته است. با توجه به اینکه نئوپان یک محصول کامپوزیتی (ترکیبی) می باشد با تغییر در ترکیبات مواد افزودنی میتوان خصوصیات آن را تغییر داد به طوریکه برخی از تولید کنندگان موفق به تولید نئوپان های ضد آب و یا مقاوم در برابر آتش شده اند.
خصوصیات ذکر شده فوق باعث می گردد این محصول یک انتخاب مناسب برای صنایع مختلف به خصوص صنایع مبلمان و معماری باشد. گواه این گفته را می توان حجم گسترده از مبلمان منازل، کابینت آشپزخانه، کمد ها، ویترین ها و … دید.