ورق PVC(فومیزه)

مشخصات ورق PVC(فومیزه) :

ورق pvc یا همان فومیزه، نوعی پلاستیک فشرده با یکسری ویژگی های خاص مثل ضد آب و ضد خش بودن هست. هر چقدر میزان فشردگی پی وی سی بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر است. از ورق پی وی سی با ضخامت‌های متفاوت، برای انواع کارهای مختلف از جمله کابینت‌سازی استفاده میشه.
اين محصول کاربردهاي گسترده اي دارد مانند ساخت کابینت، مصارف ساختماني و غيره. اين محصول بدليل مقاومت به رطوبت و آب و طول عمر اقتصادي بالا در نواحي داراي رطوبت بالا و يا محلهائي که در ارتباط مستقيم با آب مي باشند کاربرد ويژه اي دارد. ورق PVC (فومیزه) همانند چوب و ام دي اف مي تواند بريده شود، چسبانده شود و همچنين قابليت ميخ خوري بدون شکاف برداشتن دارد. بنابراين به راحتي توسط نجارها يا کابينت سازان قابل مصرف است. از دیگر ویژگی های این محصول ضدباکتری بودن این محصول است. اين محصولات داراي خاصيت نفوذ ناپذيري بالا در برابر آب و مقاومت در برابر مواد شيميايي نظير اسيدها و قليایی ها مي باشند. در محيط هاي مرطوب تغيير شکل نداده و شوره نمي زنند. همچنین قابليت انعطاف و فرم دهي بالایی دارند. ضريب سختي سطح اين محصولات در مقايسه با چوب طبيعي بالا و از مقاومت فشردگي 1.7 برابر نسبت به چوب برخوردارند. با توجه به نوع مواد بکار رفته و فرآيند توليد، داراي رنگ ها و الگوهاي مختلف در توليد مي باشند.

فوم، ورق پی وی سی PVC میل، فوم

ابعاد ورق پی وی سی :

ابعاد استاندارد ورق pvc (فومیزه) به صورت ۱۲۲ × ۲۴۴ می باشد.البته بعضی از سازندگان، این ورق را با ابعاد ۱۲۲ × ۲۸۰ هم تولید می گنند که باعث افزایش قیمت ورق پی وی سی می شود. همچنین ورق های فومیزه خام در ابعاد ۱.۸۳ × ۳.۶۶ هم ساخته میشوند
ضخامت ورق پی وی سی نیز، بسته به کاربردش، از ۳ تا ۲۰ میلی متر متغیر است. در بازار ضخامت ۳ و ۱۶ میلی متر، بیشترین کاربرد را دارند.

انواع ورق پی وی سی :

• ورق پی وی سی خام
• ورق پی وی سی روکش دار
• ورق پی وی سی ۳ لایه

مزایای ورقPVC:

علاوه بر ویژگی های ذکر شده در بالا، می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 1. وزن سبک توام با مقاومت خمشي ومقاومت در برابر ضربه بالا
 2. تاخير انداز آتش
 3. غير سمي
 4. ضد زنگ
 5. عايق حرارتي وصوتي عالي
 6. مقاومت نسبت به خوردگي ، پوسيدگي
 7. ضريب انبساط طولي
 8. پايداري ابعادي بالا
 9. قابليت چاپ پذيري عالي
 10. طول عمر بالا
 11. قابليت جوشکاري با روشهاي موجود مثل جوشکاري هوا گرم و…
 12. قابليت پرسکاري
 13. قابليت خم کاري
 14. سطوح صيغلي در دو طرف
 15. قابليت بازيافت
 16. جلوگيري از اتلاف انرژي
 17. سازگار با محيط هاي مسکوني
 18. جايگزين مطمئن براي چوب

مشخصات فنی:

ورق PVC (فومیزه) از ترکيب رزين PVC، حجم دهنده ها، تثبيت کننده ها، روان کننده ها و همچنين رنگدانه ها توليد مي گردند. کليه اين مواد جهت مخلوط شدن به مخلوط کن و سپس سيلو منتقل شده و سپس با بهره گيري از فرآيند پلاستيکي شدن و سیستم اکستروژن به فوم PVC تبديل مي شوند.
اندازه ها
ضخامت : 3 ميلي متر الي 18 ميلي متر
عرض : 1220 ميلي متر
طول : 2400 ميلي متر الي 3000 ميلي متر
حدود تغييرات ساخت
حدود تغييرات طول: ± 5 میلی متر
حدود تغييرات عرض: ± 5 میلی متر
حدود تغييرات ضخامت: ± 5/0 میلی متر
چگالي: 500-700 kg/m3
مقاومت به ضربه: 20-30 kj/m2
ضريب سختي سطح: 48
استحکام در برابر خميدگي: 25-35 MPa
استحکام کششي: 9.9-14.5 MPa
استحکام فشردگي: 70 kg/cm2