لمبه کوبی

لمبه کوبی در معماری

لمبه کوبی در معماری

لمبه کوبی یکی از مشاغلی است که امروزه افراد زیادی را در خود جای داده . برای آموزش لمبه کوبیعلاوه بر تجربه باید با ابزار آلات دستی نجاری به مهارت رسید . افرادی که به کار با چوب علاقه مند هستند میتوانند این صنعت جذاب را فرا گیرند .

مزایای چوب لمبه

• لمبه از چوب طبیعی تولید می شود و در آن از هیچ ماده سرطان زایی استفاده نمی شود.
• لمبه در انواع رنگ , شکل و فرمهای مختلف موجود می باشد .
• از چوب لمبه میتوان در سقف , دیوار , قفسه ، کتابخانه , میز تحریر و صفحات آشپزخانه و غیره استفاده کرد .
• لمبه کاج روسی در برابر موریانه و رطوبت مقاومت بالایی دارد .
• لمبه به راحتی نصب و قابل جمع شدن است . نوع پرتابل آن را میتوانید بصورت دکوری استفاده کنید . از مصالح اکوستیک طبیعی و قابل بازیافت و تجدید پذیر است .
• لمبه یک اکوستیک طبیعی است .
• لمبه با نقوش زیبا آرامش بخش و باعث افزایش هوش و تمرکز کودکان و نوجوانان میشود .

لمبه کوبی در معماری

لمبه کوبی سقف بعنوان یک پوشش نهایی در ساختمانهای کوچک و بزرگ کاربرد بسزایی دارد . بخصوص در معماری و دکوراسیونی که در آن از اجزای طبیعی بیشتر استفاده شده .
امروزه لمبه های چوبی یک گزینه بسیار بصرفه و شیک در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ، معماری و دکوراسیون میباشد .

ابعاد لمبه چوبی

لمبه چوبی در ابعاد و ضخامت مختلفی وجود دارد.ضخامت لمبه چوبی از ۸ میلی متر تا ۶۰ میلی متر می باشد.
یکی از پر کاربردترین ابعاد لمبه چوبی ابعاد ۱۲ * ۶۰۰ * ۱.۲ سانتی متر است. در این ابعاد عرض لمبه ۱۲ سانتی متر است که ۱۰ سانتی متر مفید خواهد داشت و ۱۲ میلی متر هم ضخامت آن است و ۶۰۰ سانتی متر هم طول این ورق‌های چوبی هست. در ابعاد ذکر شده کمترین تنش ایجاد می‌شود و حمل و نصب آن آسان‌تر است.

لمبه کوبی سقف

چوب یک عایق صدا بسیار عالی ( اکوستیک ) ، عایق سرما و گرما ، زیبا و متنوع ، تمام کننده سطح به معنای آن که شما بعد از سفت کاری دیگر نیازی به اجرای گچ و خاک و رنگ و.. ندارید تمام این موارد با یک بدنه چوبی به قیمت ( از 30 الی 50 هزار تومان ) اجرا میگردد .
لمبه چوبی به ضخامت تخته : از این نوع لمبه برای ساخت کانکس و دیوار ساختمانهای چوبی استفاده میشود .
بهترین نوع لمبه : لمبه گلچین شده 17 میل است ، این لمبه از چوب دو پخت در کوره های خشک کن کرفته میشود ، برای انتخاب چوب برای کوره های دو پخت چوب باید چوب از نوع درجه یک با حداقل گره باشد ، در غیر اینصورت چوبها دچار پیچیدگی و ترک میشوند .

لمبه آلاچیق (آلاچیق چوبی): بیشتر سقف های آلاچیق ها از داخل لمبه و از خارج نوعی روکوب نیم و نیم با زاویه اعمال می گردد .

لمبه سونای خشک : برای سونای خشک لمبه با ضخامت بالای 16 میل استفاده می شود . لمبه سونا باید بر روی عایق و زیر سازی با فاصله کم اجرا شود .
بدلیل محیط خشک و اعمال بخور با رطوبت 50% چوبهای ضعیف خیلی زود از بین میروند .

لمبه خانه چوبی : لمبه های سازه های بزرگ چوبی با ضخامت 5/4 سانت پیشنهاد می شوند و یا اینکه مثل3D پانل یک دیواره اجرا شود وبرای نمای بیرون لمبه به ضخامت 25 میلیمتر و برای نمای داخلی لمبه 16 میلیمتری کار شود .

لمبه و چوب مناسب مبلمان باغی : در کف سازی مبلمان باغی نیز میتوانیم از لمبه با ضخامت 20 میلیمتر استفاده کنیم . البته کلاف زیرین بسیار مهم است .

لمبه نما و دکوراسیون چوبی : دیوارکوب و تابلو هایی که با لمبه ساخته میشوند نیز میتوانند بسیار زیبا باشند و باید در انتخاب چوبها بسیار دقت شود .

اتصالات چوبی در لمبه :

اتصال لمبه و ابزار و تقسیم بندی لبه ها باید بر اساس کاربرد و استاندارد انجام شود . چنانچه لبه فاق و زبانه در لمبه دقیق اجرا نشود سطح یک دست و مناسب رنگ کار بدست نمی آید و باعث پایین آمدن کیفیت آن میگردد .
لمبه کوبی سقف بعنوان یک پوشش نهایی در ساختمانهای کوچک و بزرگ کاربرد بسزایی دارد . بخصوص در معماری و دکوراسیونی که در آن از اجزای طبیعی بیشتر استفاده شده .
لمبه نیم و نیم :
در اصل به این پروفیل روکوب میگویند ، از آنجا که کاربردی شبیه به لمبه برای سطوح ساده دارد میتوان به آن لمبه نیم و نیم گفت . اگر به شکل اتصال آن توجه کنید متوجه میشوید دقیقا نیم از یک چوب خالی و نیم دیگر بر روی آن قرار میگیرد .
مزایای لمبه نیم و نیم : سرعت بالای نصب
معایب : ضعف در هنگام کج کردن چوب ، از آنجایی که زبانه در این سازه وجود ندارد ، گیرایی آن به چوب بعدی ضعیف است و نمی تواند هنگام کج شدن خود را نگاه دارد و به راحتی از روی لمبه بعدی جدا و یک لبه ناهمگون در روی سازه ایجاد می شود .