ساخت چوب پلاستیکی منعطف برای اولین بار در دانشگاه آزاد

چوب پلاستیک ، چوب پلاستیک چیست؟، چوب پلاستیک کامپوزیت، کاربرد چوب پلاستیک

ساخت چوب پلاستیکی منعطف برای اولین بار در دانشگاه آزاد

کامپوزیت‌های چوبی پلاستیکی خواص مقاومتی بیشتری نسبت به موادی که در MDF هستند دارد و این خواص مقاومتی باعث شده که جذب آب کمتری داشته باشد.

ساخت چوب پلاستیکی منعطف برای اولین بار در دانشگاه آزاد

علی کاظمی‌تبریزی دانشجو دکتری رشته صنایع چوب و کاغذ دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در گفتگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خببرنگاران جوان گفت: پلاستیک در سال 1970 در ایتالیا اختراع شد و از اضافات چوب درست می‌شد اما در محصول ساخته شده توسط من، کامپوزیت‌ها از ترکیب چند ماده تشکیل شده‌اند و با ترکیب کردن آنها علاوه بر سبک‌شدن محکم تر از مصالح سنتی مثل فلزات، سرامیک‌ها و چوب‌ها بدست می‌آید.

وی افزود: کامپوزیت چوب پلاستیک (WPC) دارای سنجش اصلی هستند و در کشور‌های پیشرفته در حال تولید و گسترش است و از جمله مهمترین و پرمصرف‌ترین موادی که به عنوان ماده زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به پلی‌اتیلن سبک و سنگین و پلی‌استر اشاره کرد.

کاظمی بیان کرد: این ماده خواص مقاومتی بیشتری نسبت به موادی که در MDF هستند دارد و این خواص مقاومتی شامل خواص مکانیکی و جذب آب کمتر است، همچنین در شکل استاندارد، زمانی که می‌خواهید خمشی جسمی را اندازه بگیرید، ماده‌ای را در درون یک دستگاه قرا می‌دهیم تا دستگاه نیرویی را به آن وارد کند و معمولا استاندارد پلاستیک به گونه‌ای است که ماده‌ای که ما ساختیم حتی زمانی که 5 سانت هم پایین آمده بود، شکست و محصول ما از آزمایش مقاومت خمشی پیروز بیرون آمد.

وی مطرح کرد: این مواد خیلی راحت‌تر از سایر موارد ساخته می‌شود و با یک دستگاه پرس می‌توان آنرا ساخت و می‌توان در سقف‌های کاذب، پارتیشن‌بندی فضا، کف پوش، ساخت مبلمان و نمای ایستگاه اتوبوس استفاده کرد.

وی در پایان گفت: این اختراع را امسال ثبت کرده‌ام و تمام تلاشم بر این است که آنرا به ثبت جهانی برسانم و سعی کردم که از دانشگاه آزاد با باشگاه نخبگان کمک بگیرم اما این باشگاه به دلیل نداشتن بودجه کافی توان کمک کردن به من را ندارد.