خانه‌‌هایی دوستدار طبیعت از جنس بامبو

خانه‌‌هایی دوستدار طبیعت از جنس بامبو

این بار همراه می‌‌شویم با خانم الورا هاردی و خانه‌‌ی بامبویی او که تنها با استفاده از چوب بامبو و به زیباترین شکل ممکن با انحناها و نوآوری‌‌های دیدنی و چشم نواز ساخته شده است. این خانه از ماده ای ساخته شده که به راحتی و به گونه ای کاملا تجدید پذیر در دسترس بوده و می‌‌توان بدون هیچ آسیبی به محیط زیست از آن‌‌ها برای ساخت خانه‌‌هایی با دوام بهره برد.

خانه‌‌هایی دوستدار طبیعت از جنس بامبو

ساختمان‌‌های که به دست بشر امروزی ساخته می‌‌شوند یکی از مهم ترین عوامل تخریب و آسیب به محیط زیست هستند، این ساختمان‌‌ها فارغ از آسیب‌‌هایی که پیش از ساخت – در طی روند آماده سازی زمین و مصالح- به محیط زیست وارد می‌‌کنند، می‌‌توانند پس از ساخته شدن یا تخریب نیز موجب آسیب‌‌های بسیاری به طبیعت شوند. این بار اما خانم الورا هاردی می‌‌خواهد ما را با ساختمان‌‌هایی آشنا کند که از جنس طبیعت و برای طبیعت ساخته می‌‌شوند، بی آنکه آسیب جدی متوجه درختان یا محیط زیست اطراف وارد شود.

بامبو یکی از درختانی است که عمدتا به عنوان گیاهی با رشد سریع و با کاربردهای کم دوام شناخته می‌‌شود اما می‌‌توان این گیاه را نیز با استفاده از روش‌‌های نوین نسبت به حشرات و سایر عوامل طبیعی به گونه ای مقاوم کرد که بتوان از آن در کاربردهای طولانی مدتی همچون ساخت خانه بهره برد. خانه‌‌هایی که خانم هاردی با الهام گیری از پدرش طراحی کرده و ساخته است با استفاده از همین گیاه جالب و تجدید پذیر ساخته شده اند. از آن جا که بامبوها شکل ثابت و یکسانی ندارند برای ساخت سازه‌‌ها از آن‌‌ها نیز می‌‌بایست از تخیل و خلاقیت زیادی بهره گرفت.

نتیجه‌‌ی نهایی این پروژه، خانه ای زیست محیطی است که با استفاده از ماده ای تجدید پذیر، ارزان و فراوان به شکلی نوآورانه و زیبا ساخته شده و می‌‌تواند تا سال‌‌ها بی نیاز از هیچ نیروی متخصصی توسط افراد محلی نگهداری و بهره برداری شود.