تشکیل اکیپ گشت و کنترل مشترک از اراضی منابع طبیعی درسمنان

تشکیل اکیپ گشت و کنترل مشترک از اراضی منابع طبیعی درسمنان

تشکیل اکیپ گشت و کنترل مشترک از اراضی منابع طبیعی درسمنان

با حضور رمضانعلی نوچه ناسار سرپرست معاونت سیاسی اجتماعی فرمانداری، و بخشدار مرکزی سمنان ورئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ودهیاران و روسای شوراهای روستاهای بخش مرکزی سمنان جلسه صیانت و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی وپیشگیری از قاچاق چوب تاغ زارهای جنوب سمنان در فرمانداری سمنان برگزار شد

تشکیل اکیپ گشت و کنترل مشترک از اراضی منابع طبیعی درسمنان

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین رمضانعلي نوچه ناسار بخشدارو سرپرست معاون سياسي اجتماعي فرمانداري شهرستان سمنان درجلسه هماهنگي و پيشگيري از قاچاق چوب درختچه تاغ در سطح بخش مرکزي عنوان کرد: نقش بسزاي گونه تاغ در بيابان زدايي در سطح کويرو شرايط رشد خاص اين گونه و اهميت آن در کوير جنوبي سمنان ، خواستار تدوين برنامه اي جامع در حفظ و حراست از اين گونه با همکاري دستگاههاي متولي و مشارکت مردم و شوراها هاي روستايي شد.
وي با اينکه کاشت نهال تاغ در منطقه بخش مرکزي ساز گار با اقليم خشک و شرايط آب و هوايي کويري اين منطقه است افزود : درختکاري در اين منطقه موجب مرطوب ماندن خاک و جلو گيري از فرسايش بادي و پيشرفت بيابان ها مي شود.
رمضانعلي نوچه ناسار با اشاره به نقش مهم شوراها در حفظ و حراست از از اين گونه ،خواستار اطلاع رساني به موقع در صورت رويت هرگونه تخلف و تخريب منجمله قطع غيرمجاز و بوته کني توسط افراد سودجو شد.
وي از تشکيل اکيپ گشت و کنترل مشترک از اراضي منابع طبيعي در سطح بخش مرکزي سمنان خبر داد و خواستار استفاده از ظرفيت هاي موجود منجمله نيروهاي بسيج ،پاسگاه ويژه منابع طبيعي و نيروي انتظامي شد.
وي برگزاري دوره هاي آموزشي ترويجي در راستاي ارتقاي فرهنگ حفاظت از منابع طبيعي در روستاها را مثمر ثمر دانست و بر اجراي آن تاکيد نمود.
سید ابوالفضل وليئي رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان سمنان نيز در اين جلسه جلوگيري از پيشروي کوير، تثبيت شن‌هاي روان، پيشگيري از ورود ريزگردها به شهر سمنان و روستاهاي اطراف را از اهداف بيابانزدايي در سمنان عنوان و تصريح کرد : مهار ريز گردها و شن هاي روان مانع از آسيب رساني به خطوط راه ، جاده هاي دسترسي روستاهاي همجوار و همچنين محور مواصلاتي مي شود.
در پايان مقرر شد اطلاع رساني شوراها در خصوص نظارت و کنترل بيشتر مردمي در حفظ درخت تاغ /تشکيل اکيپ هاي گشت و کنترل مشترک/همکاري در برگزاري دوره هاي آموزشي و ترويجي/صدور کارت هميار طبيعت براي اعضاي شوراهاي روستاهاي بخش مرکزي اقدام نمايند