بازیافت مانع از تخریب جنگل می‌شود/ حمایت از زراعت چوب

بازیافت مانع از تخریب جنگل می‌شود/ حمایت از زراعت چوب

معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور ضمن اعلام حمایت از زراعت چوب در کشور گفت: بازیافت موجب جلوگیری از تخریب جنگل می شود.

بازیافت مانع از تخریب جنگل می‌شود/ حمایت از زراعت چوب

معصومه ابتکار، صبح سه شنبه، در حاشیه افتتاح متمرکز ۱۲ واحد صنعتی در جمع خبرنگاران گفت: بازیافت از جمله مسائل مهم محیط زیستی و اقتصاد است که موجب استفاده صحیح از منابع می شود.

ابتکار با بیان اینکه باید تولید را به سمت تولید سبز ببریم افزود: کاغذ از طبیعت و منابع طبیعی برداشت می شود و هر تن کاغذ نیاز به قطع ۱۵ درخت تنومند دارد.

وی ادامه داد: کاغذ یکی از منابع خوب بازیافت است و از تولیدکنندگان کاغذ تقاضا می کنم از جنگل های طبیعی برداشت نکنند.

به گفته وی، الیاف کاغذ با کیفیت تحریر تا مدت هفت سال قابل بازیافت است و ما می توانیم آن را با همان کیفیت بازیافت کنیم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با مهم خواندن بازیافت در چرخه اقتصادی کشور گفت: مسئله بازیافت، موجب جلوگیری از تخریب جنگل ها و آلودگی محیط زیست می شود.

ابتکار درباره توقف طرح جنگلداری بیان کرد: به سازمان جنگل ها و مراتع طرحی ارائه داده ایم که بهره برداری از جنگل های طبیعی متوقف شود.

وی افزود: جنگل های طبیعی در ایران ظرفیت بهره برداری ندارند و تغییر کاربری و قاچاق چوب در جنگل های ما وجود دارد که منتظر تصویب لایحه توقف بهره برداری از جنگل های طبیعی هستیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا جایگزینی برای بهره برداری از جنگل های طبیعی در نظرداری یا خیر اظهار کرد: طرح های گردشگری و استفاده از محصولات فرعی می تواند طرح های مناسبی برای جایگزینی طرح های جنگلداری باشد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور تصریح کرد: تعرفه واردات چوب به ایران به صفر رسیده و موانع و مشکلات چوب مانند مانند قرنطینه کاهش یافته است.

معصومه ابتکار درباره زراعت چوب نیز گفت: زراعت چوب در کشورهای روسیه و فنلاند نتیجه بخش بوده و این طرح موجب می شود تخریب کمتری در جنگل های طبیعی به وجود آید.

ابتکار افزود: حمایت از زراعت چوب یکی از سیاست های سازمان محیط زیست است و این طرح در برابر برداشت از جنگل های طبیعی نتیجه می دهد.