کامپوزیت‌های چوب پلاست

کامپوزیت‌های چوب پلاست,فروش چوب

معرفی کامپوزیت‌های چوب پلاست

اصطلاح کامپوزیت‌های چوب پلاست (Wood-Plastic Composites) به کامپوزیت‌هایی اطلاق می‌شود که از چوب (در هر شکلی) و ترموسِت‌ها یا ترموپلاستیک‌ها تشکیل شده‌اند. از این ترکیب، محصولات بسیار متنوع و متفاوتی جهت مصرف در صنایع مختلف به دست می‌آید. ترموسِت‌ها، پلاستیک‌هایی هستند که یک‌بار بازیافت شده‌اند و نمی‌توان آنها را با گرمادهی مجدد ذوب کرد. این مواد که شامل رزین‌هایی مانند اپوکسی‌ها و فنولیکس‌ها می‌باشند، در حقیقت پلاستیک‌هایی با مشابهت زیاد به فرآورده‌های صنعتی جنگلی (چوبی) هستند. کامپوزیت‌های چوب پلاست مواد ترکیبی حقیقی بوده و ویژگی‌های تمام مواد ترکیبی را دارا هستند. آنها سختی و قدرت را از ویژگیهای چوب و پلاستیک گرفته‌اند اما تراکم آنها غالباً بالاتر از آن‌دو است. ویژگی این مواد به طور مستقیم از ساختار آنها گرفته می‌شود، یعنی آنها ترکیبی درونی از عناصر چوب و پلاستیک هستند. پلاستیک به طور مؤثر سطح روی چوب را به عنوان یک لایه نازک می‌پوشاند. مقاومت بالای این کامپوزیت در برابر رطوبت (7% آب جذب می‌کند که در مقایسه با چوب درخت کاج که 2/17% آب جذب می‌کند، بسیار ناچیز است) نتیجه مستقیم ساختار آن است. رطوبت تنها می‌تواند در بخش‌های روباز چوب جذب شده و امکان انتقال به محدوده پلاستیک را ندارد. در نتیجه این کامپوزیت (WPC)، نسبت به رطوبت بسیار مقاوم بوده و از هجوم قارچ‌ها و حشرات نیز در امان است. ویژگیهای WPC را می‌توان با تغییر گونه‌های چوب و یا پلاستیک، با نیازهای محصول منطبق ساخت که این امر خود یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول به شمار می‌آید.

خرید چوب پلاست،فروش چوب پلاست،چوب پلاست،قیمت چوب پلاست

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز کامپوزیت چوب پلاست، سازگاری با محیط زیست است. فشار محیط زیست در مورد بازیافت و افزایش دوام، بر صنعت هر روزه در حال افزایش است. افزایش طول عمر و دوام مواد ساختمانی همچون چوب از ضروریات است. برای استفاده‌کنندگان فرآورده‌های پلاستیکی، کاهش وابستگی به مواد پتروشیمیایی یک ضرورت است. چرا که هزینه مواد خام آنها به طور دائم و چرخه‌ای در حال افزایش است و مصرف کنندگان فرآورده‌های چوبی نیز باید کارآمدی منابع را افزایش داده و ضایعات مواد خامی را که به طور اجتناب ناپذیر بوجود می‌آید، دوباره مورد بازیافت قرار دهند. این کامپوزیت‌ها در مقایسه با فرآورده‌های سنتی چوب، بیش از 40% بر میزان کارآیی آن می‌افزایند. این مواد دارای فواید دیگری نیز برای محیط زیست هستند که عبارتند از:
• دارای ضایعات ناچیزی بوده و همان ضایعات اندک نیز قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند.
• این کامپوزیت‌ها دارای هیچگونه گاز فرمالدئید یا ترکیبات آلی ناپایدار نمی‌باشند.
• این مواد قابل بازیافت بوده و پس از اتمام دوره کارآئی‌شان بازهم می‌توانند به کار گرفته شوند.
• ضایعات این‌گونه مواد خطرناک نبوده و می‌توان آنها را با استفاده از روش‌های استاندارد تخلیه نمود.
از جمله سایر خواص و ویژگی‌هایی که این کامپوزیت و محصولات حاصل از آن دارند می‌توان به دوام، سختی و انبساط خطی مناسب اشاره نمود.

چوب پلاست،قیمت چوب پلاست،خرید چوب پلاست،فروش چوب پلاست