چوب نئوپان با ضایعات نخل خرما در کشور تولید شد

چوب نئوپان با ضایعات نخل خرما در کشور تولید شد

چوب نئوپان با ضایعات نخل خرما در کشور تولید شد

صنعتگران ایرانی با مشارکت بنیاد برکت، برای اولین بار درخاورمیانه موفق شده اند با استفاده از ضایعات نخل خرما، ورق های چوب نئوپان و با کیفیت بالا تولید کنند.

چوب نئوپان با ضایعات نخل خرما در کشور تولید شد

به گزارش ایرنا ازبنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، محصول جدید نئوپان نه تنها از استحکام، کیفیت و دوام بالایی برخوردار است و از نظر اقتصادی توجیه بالایی دارد، بلکه در زمینه زیست محیطی نیز به پاکی هوا و جلوگیری از آلودگی محیط زیست کمک بسیاری می کند.
هم اکنون، بسیاری ازضایعات درختان نخل و چوب آن درایران و بسیاری از کشورهای عربی منطقه بدون هیچ استفاده ی مؤثری از طریق سوزانده شدن و آتش گرفتن از بین می رود و چنین اقدامی، همواره با آلودگی هوا به دلیل دود ناشی از سوختن ضایعات درختان خرما همراه است.
درحال حاضر صنعتگران ایرانی در یکی از قطب های مهم تولید خرما در استان کرمان موفق شدند برای نخستین بار از ضایعات نخل، ورق های چوب نئوپان بسازند.
رسول افسری مدیرعامل «شرکت درب کوب بم» که با مشارکت بنیاد «برکت» وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، دست به این ابتکار زده است، گفت: درخت نخل علاوه بر ایران در کشورهایی هم چون عراق، عربستان و شماری دیگر از کشورهای عربی در خاورمیانه و شمال آفریقا رشد می کند، اما تاکنون هیچ یک از این کشورها از ضایعات آن به شکل صنعتی بهره برداری نکرده بودند.
وی افزود: این شرکت برای اولین بار در کشور و منطقه نسبت به فرآوری ضایعات درخت خرما و به کارگیری آن در تولید صنعتی اقدام کرده است و ما امیدواریم به توفیقات ارزشمندی در این زمینه دست یابیم.
افسری با اشاره به مشارکت بنیاد برکت در این پروژه گفت: طی چهار سال اخیر، اجرای طرح تبدیل ضایعات نخل به نئوپان در شهرستان بم آغاز شده است و با تأمین بخشی از اعتبارات مورد نیاز خود از طریق بنیاد برکت، بزرگ ترین خط تولید روکش ملامینه را با ایجاد اشتغال برای 322 نفر، راه اندازی کرده ایم.
وی با بیان این که افزایش قیمت ارز از یک سو و کمبود سرمایه برای واردات قطعات مورد نیاز از سوی دیگر موجب توقف راه اندازی این مجموعه در سال های گذشته شده بود، از مشارکت بنیاد برکت در از سرگیری تولیدات شرکت درب کوب بم ستایش کرد و گفت که امیدواریم با تداوم روند کنونی، این کار بزرگ اقتصادی که برای اولین بار در صنعت کشور انجام گرفته است، ادامه یابد.
افسری خاطرنشان کرد: تاکنون بالغ بر 14 میلیارد تومان برای تولید ورق های نئوپان از ضایعات درخت نخل در این شرکت هزینه شده است و تزریق منابع مجدد می تواند گامی بزرگ در پیشرفت صنعت کشور و رشد اقتصادی و اشتغالزایی به خصوص در منطقه ی محروم بم باشد.
مدیرعامل شرکت درب کوب بم یادآورشد: تاکنون در ایران و سایر کشورهای دارای درخت نخل، ضایعات این نوع درخت سوزانده می شد، ولی ما توانسته ایم علاوه بر تولید ورق چوب نئوپان و روکش ملامینه، خوراک دام مورد نیاز را از ضایعات آن تولید کنیم و درصورت تأمین اعتبارات مورد نیاز، فرآوری و تبدیل این محصول به خوراک دام نیز در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: این شرکت ظرفیت تولید روزانه 4 هزار ورق روکش ملامینه، 900 ورق چوب نئوپان و معادل 30 تن خوراک دام را دارد ولی با رفع موانع موجود، شاهد رشد تولید خواهیم بود و به عنوان کاری ارزشمند و علمی در بخش صنعت، ماندگار خواهد شد.