پلی وود

پلی وود

پلی وود

اصطلاح کامپوزیتهای چوبی – پلاستیکی به کامپوزیتهایی اطلاق می شود که از چوب و ترموپلاستیک ها تشکیل شده اند ، محصول مورد نظر نیز از ترکیب چوب و ترموپلاستیک ها می باشد که اصطلاحا به پلی وود (poly wood) معروف می باشد .

پلی وود

مشخصات وویژگی های پلی وود از دید مصرف کننده
پلی وود از مواد ترکیبی حقیقی بوده وویژگیهای تمام مواد ترکیبی را دارا می باشد. آنها سختی وقدرت را از ویژگی های چوب وپلاستیک گرفته اند اما تراکم انها غالباً بالاتراز آن دو است ویژگی این مواد بطورمستقیم از ساختار آنها گرفته می شود یعنی آنها ترکیبی درونی از عناصرچوب وپلاستیک هستند . پلاستیک بطور موثر سطح روی چوب را بعنوان یک لایه نازک می پوشاند. مقاومت بالای پلی وود در برابر رطوبت (7% آب جذب می کند که در مقایسه با چوب درخت کاج 17/2% درصد آب جذب می کند ، بسیار ناچیز است )نتیجه مستقیم ساختارآن است . رطوبت تنها می تواند در بخشهای رو باز چوب جذب شده و امکان انتقال به محدوده پلاستیک را ندارد ، در نتیجه این کامپوزیت (WPC) نسبت به رطوبت بسیار مقاوم بوده از هجوم قارچ ها وحشرات نیز در امان است . ویژگی WPC را می توان با تغییر گونه های چوب یا پلاستیک با نیازهای محصول منطبق ساخت که این امر خود یکی از مهمترین ویژگی های این محصول بشمارمی آید. فرآورده های ساخته شده از PE نسبت به PVC ارزانتر بوده و در برابر گرما مقاوم تر هستند اما رنگ کردن فرآورده های PVC وپرداخت بعدی آن راحت تر است . با افزودن رنگ دانه ها وپایدارسازنده های UV به مواد خام WPC (بعنوان مواد افزودنی ) می توان قبل از مرحله اکستروژن ویژگیهای خاص را برای آن بوجودآورد.
کاربرد پلی وود
کاربرد کنونی پلی وود بیشتر به مواردی همچون تزئین کردن – روکش کاری و چهارچوب ها و قالبهای پنجره باز می گردد. بازار محصولات کامپوزیت چوب – پلاستیک در آمریکا در5 سال اخیر به 100 درصد رسیده است و باز هم با پدید آمدن کاربردهای جدید در حال افزایش است . از این محصول می توان برای محصولاتی استفاده نمود که بطور سنتی از الوار وpvc-u ساخته می شدند که عبارتند از :
چهارچوب ها – پروفیل واجزاء در وپنجره – قرنیز ها – نرده ها – قفسه بندی روکش کاری عمودی و افقی خارجی – کابینت وپیشخوان آشپزخانه وغیره … .