مزایای کاناپه و مبلمان ال شکل

مزایای کاناپه و مبلمان ال شکل

مزایای کاناپه و مبلمان ال شکل

چیدمان مبلمان و کاناپه های جداگانه در فضا شاید به نظر راحت تر از دکوراسیون و قرار دادن مبلمان یک تکه یا ال شکل باشد اما مبلمان ال شکل مزیت هایی دارد که گاهی همین مزیت ها باعث برتری آن نسبت به مبلمان جدا می شود.

مزایای کاناپه و مبلمان  ال شکل

کاناپه های منطقه ای (مدولار)که بیشتر افراد به آن مبلمان ال شکل می گویند از کنار هم قرار دادن تکه هایی از مبلمان از انواع تک دسته گرفته تا مبلمانی برای دراز کشیدن تشکیل می شود.
مبلمانی چند منظوره که تقریبا در اتاق نشیمن با هر اندازه ای قابل استفاده است. این کاناپه ها فضای نشیمن راحت و زیادی را در اختیار شما قرار می دهند وبه دلیل اتصال به هم و اینکه به اشغال جایی برای دسته مبل نیازی ندارند، بهترین انتخاب برای فضاهای کوچک به شمار می روند.
مبلمان ال شکل را بر اساس کاربرد موردنیاز می توانید جابه جا کنید و به عنوان مثال آن را به عنوان فضایی برای دور هم جمع شدن های خانوادگی یا حتی جای خوابی برای میهمان در نظر بگیرید.
● سبک، رنگ، جنس
کاناپه یا مبلمان ال شکل می تواند به عنوان نقطه کانونی اتاق نشیمن به حساب آید. در این حالت رنگی را برای دیوارها انتخاب کنید که اجازه دهد کاناپه در فضا بدرخشد.
به عنوان مثال رنگ قرمز یا زرد برای دیوار مناسب است به شرطی که کاناپه شما سفید، مشکی یا کرم باشد. مخالف این نیز می تواند بسیار جذاب باشد.
اگر می خواهید کاناپه نقطه کانونی فضا باشد در هر حال رنگ دیوار و کاناپه باید متضاد باشند که البته می توانید با اضافه کردن کوسن هایی هماهنگ با رنگ دیوار این تضاد را دلنشین کنید.
چنانچه نمی خواهید مبلمان به عنوان نقطه کانونی در فضا به چشم آید باید رنگ دیوار و کاناپه روبروی آن را هماهنگ در نظر بگیرید تا کاناپه در بافت دیوار پنهان شود.
به عنوان مثال اگر رنگ قهوه ای شکلاتی را برای کاناپه انتخاب کرده اید از رنگ کرم برای دیوار استفاده کنید. در هر حال در نظر داشته باشید زمانی که مبلمان شما به عنوان نقطه کانونی فضا است باید با تم و سبک فضا هماهنگ باشد.
به این منظور سبک فضای خود را مشخص کنید. آیا فضای شما مدرن، کلاسیک یا مینیمالیست است؟ مبلی را انتخاب کنید که سبک فضا را انعکاس دهد. به عنوان مثال برای فضای مدرن خود کاناپه ای با خطوط هندسی ساده و نشیمنی نزدیک به زمین انتخاب کنید.
چنانچه هنوز فضا را دکور نکردید رنگ و سبک مبلمان منطقه ای می تواند کلید خوبی برای انتخاب رنگ و سبک غالب فضا باشد. در مورد انتخاب پارچه و جنس مبلمان ال شکل هم باید همین دقت را داشته باشید.
پارچه ای که برای کاناپه انتخاب می کنید باید مطابق با سبک فضا باشد به عنوان مثال پارچه های با طرح های گلدار و شطرنجی مناسب فضایی با سبک روستیک است.به جنس کاناپه نیز توجه داشته باشید. اگر می خواهید از این کاناپه در فضای نشیمن استفاده کنید حتما از پارچه هایی بادوام با رنگ های نسبتا تیره استفاده کنید.
کاناپه های مقطعی تکه بزرگی از مبلمان فضا یا تمامی آن را تشکیل می دهند. بنابراین رنگ آن تاثیر زیادی در فضا دارد اگر فضای کوچکی دارید از انتخاب رنگ های تیره برای کاناپه بپرهیزید و از رنگ های روشن و خنثی استفاده کنید.
اگر نگران بی روح شدن فضا هستید می توانید رنگ های شاد را با کمک کوسن ها به فضا وارد کنید. اما توجه داشته باشید که رنگ کوسن ها با دیگر رنگ های به کار رفته در فضا هماهنگ باشد.
به عنوان مثال، اگر مبل شما خاکستری است از صورتی روشن، قرمز یا زرد به عنوان یک رنگ تاکیدی در قالب کوسن استفاده کنید یا اگر مبل شما قهوه ای شکلاتی است، آبی فیروزه ای می تواند یک انتخاب خوب به عنوان رنگ تاکیدی باشد.
نکته : قبل از خرید باید چند گزینه را در مورد مبلمان امتحان کنید روی آن بنشینید، راحتی پاها و کمرتان را بررسی کنید. عمق کاناپه باید برای اندام شما و افراد خانواده مناسب باشد.

● جای قرارگیری
باور کنید یا نه، فضای وسط اتاق بهترین مکان برای کاناپه های منطقه ای است. زیرا این کاناپه ها از انواع دیگر مبلمان بزرگ تر و عمیق تر هستند. قرار دادن آن ها در وسط اتاق فضای دیواری بیشتری برای قرار دادن مبلمان دیگر در اختیار شما قرار می دهد و دسترسی به تمام تکه های این مبلمان را راحت تر می کند.
تکه های بزرگ تر کاناپه های منطقه ای عامل مهمی در چیدمان آن ها هستند. تکه هایی را که ثابت هستند و جدا نمی شوند خارج از مسیرهای رفت و آمد، روبروی دیوار قرار دهید. البته ممکن است برای اینکه مبلمان بهتر در اتاق قرار بگیرد وسوسه شوید تکه های آن را از هم جدا کنید.
اما در نظر داشته باشید که این مبلمان به صورت متصل به هم طراحی شده است و جدا کردن آن مانند پازلی نیمه می ماند و حس ناتمام بودن را به شما و دکوراسیون القا می کند. پس قبل از تصمیم گیری به خرید این نوع مبلمان به این قضیه فکر کنید.
اگر نخواهید کاناپه منطقه ای یا مبلمان ال شکل را به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید، می توانید آن را روبروی دیوار اصلی اتاق و در مقابل نقطه کانونی (شومینه، پنجره، تلویزیون و…) قرار دهید. به یاد داشته باشید نباید آن ها را به دیوار بچسبانید و باید حداقل فاصله ای در حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متری از دیوار برای آن لحاظ کنید.

● فضاهای کوچک
کاناپه های منطقه ای را بر اساس اندازه و شکل اتاق انتخاب کنید. بعضی از انواع این کاناپه ها گرد و بیضی شکل هستند و انواع(V) وی شکل و (L)ال شکل نیز دارند. کاناپه های وی شکل جمع و جور برای فضاهای کوچک مناسب هستند. در حالی که در فضاهای بزرگ دست شما در انتخاب باز است و می توانید کاناپه ای با هر سبک و اندازه را انتخاب کنید.
اگر از کاناپه های منطقه ای در فضاهای کوچک استفاده می کنید باید نوعی از آن را که فضای ذخیره سازی دارد انتخاب کنید. انواعی از این کاناپه ها، زیر قسمت نشمین فضای ذخیره سازی دارند یا دسته ها و قسمت پشتی آن ها را طبقاتی تشکیل داده است که آن را برای فضا های کوچک مناسب می کند. به دلیل وجود این طبقات و دکوراتیو بودن فضای پشت این کاناپه ها، می توان آن ها را پشت به فضاهای دیگر هم قرار داد.
پیشنهاد دیگر برای استفاده از کاناپه های منطقه ای در فضاهای کوچک،بهره گیری از میزهای پذیرایی پازلی شکل است که چند تکه دارند و در زمان نیاز به چند میز عسلی کوچک تقسیم می شوند. میزهای عسلی منحنی شکل برای کاناپه هایی که به سمت داخل انحنا دارند و میزهای مربع یا مستطیل برای انواع ال شکل مناسب است.
همچنین برای افزایش فضای نشستن در فضاهای کوچک می توانید از عثمانی هایی استفاده کنید که زیر میزپذیرایی پنهان می شوند. به این ترتیب زمانی که به آن ها نیازی ندارید می توانید آن ها را زیر میز پذیرایی هل دهید.
نکته مهم برای انتخاب کاناپه در فضای کوچک این است که قبل از خرید اندازه های فضای مورد نظر را در اختیار داشته باشید تا بتوانید مبلمانی متناسب با فضا خریداری کنید.

● ایجاد هماهنگی
کاناپه های منطقه ای منحنی شکل به دلیل خطوط نرم حسی بهتری به فضا می دهند. سعی کنید سایر عناصر نیز از این خطوط منحنی پیروی کنند به عنوان مثال از فرشی با اشکال دایره ای استفاده کنید یا قاب هایی با اشکال منحنی در فضا نصب کنید.
فرش زیر این مبلمان باید به اندازه ای باشد که یا مبلمان به طور کامل روی آن قرار بگیرد یا پایه های جلوییکاناپه روی فرش باشد. البته مبلمان الحاقی به این کاناپه و میز پذیرایی بهتر است کاملا روی فرش قرار بگیرند. فرشیکه در فضا به کار می برید با ایجاد منطقه ای مجزا، انسجام کاناپه منطقه ای و مبلمان مرتبط به آن را حفظ می کند.

● میز متناسب
با توجه به اینکه کاناپه های منطقه ای تکه های بزرگی دارند هنگام انتخاب میز پذیرایی دقت داشته باشید که باید تمام افراد بتوانند به راحتی به میز دسترسی داشته باشند. از میز پذیرایی متناسب با شکل مبلمان استفاده کنید برای مثال برای کاناپه های گرد و بیضی شکل از میز گرد و برای انواع ال (L) و وی (V) شکل از میزی ال (L) یا مستطیل استفاده کنید.
حتما نباید میز پذیرایی بزرگ باشد بلکه می توانید از میزی باریک و بلند استفاده کنید. راه دیگر این است که علاوه بر میز پذیرایی از میزهای عسلی استفاده کنید. برخی از این میز ها داخل هم قرار گرفته فضای کمی را اشغال می کنند. علاوه بر میزهای عسلی حداقل از یک میز کناری ثابت برای قرار دادن آباژور، شمعدان یا لوازم جانبی دیگر استفاده کنید.
اگر یک قطعه عثمانی نیز به همراه مبلمان شما وجود دارد بهتر است آن را به صورت جداگانه نسبت به قطعات دیگر مبلمان قرار دهید. در اغلب موارد می توانید از این عثمانی به عنوان میز پذیرایی استفاده کنید.البته شاید سطح پارچه ای عثمانی برای شما مشکل ساز باشد اما می توانید با درنظر گرفتن سینی چوبی یا مسی روی این میز این تکه از مبلمان را کاربردی کنید. این عثمانی ها به عنوان زیرپایی نیز کاربرد دارند.

● ترکیب مبلمان
اگر فضا به شما این اجازه را می دهد که مبلمان دیگری به مبلمان منطقه ای خود اضافه کنید، باید به حفظ تعادل که کلید زیبایی دکوراسیون است، دقت داشته باشید. برای حفظ تعادل کاناپه منطقه ای می توانید از مبلمان دیگری مانند یک صندلی، کاناپه ای دو نفره و … در انتهای بال کوتاه تر کاناپه استفاده کنید. برای ایجاد هماهنگی بین این دو بخش از رنگ کوسن های مبلمان منطقه ای برای این تکه جداگانه استفاده کنید تا ست مبلمان شما هماهنگ به نظر برسد.
برای اضافه کردن یک مبل یا صندلی تکی به مبلمان از راس دو ضلع کاناپه خطی فرضی ترسیم کنید و صندلی را در امتداد این خط قرار دهید به شکلی که با کاناپه یک مثلث فرضی ایجاد شود.
زمانی که دو بال مبلمان شما برابر است از دو صندلی ظریف در دو طرف کاناپه استفاده کنید یا یک کاناپه بزرگ تر را به صورت مورب در نزدیکی ست مبلمان قرار دهید. البته درنظر داشته باشید فاصله این کاناپه خیلی نزدیک به ست مبل نباشد تا احساس باز بودن به فضا القا شود.
برای ایجاد فضای بیشتری برای نشستن، علاوه بر مبلمان منطقه ایمی توان از یک کاناپه دو نفره نیز استفاده کرد. این کاناپه دو نفره را مقابل بال کوتاه تر کاناپه منطقه ای قرار دهید و برای ایجاد فضای بیشتر برای نشستن کوسن های بزرگ را مقابل ضلع بلند تر کاناپه روی زمین قرار دهید تا افراد بتوانند روی این کوسن ها بنشینند و وقتی به آن ها نیاز ندارید آن ها را گوشه ای روی هم بگذارید.
اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت دارید جلوی تلویزیون یا شومینه دراز بکشید و نمی خواهید مزاحم دیگران باشید بد نیست از کاناپه های تخت خوابشو استفاده کنید. اگر به دکوراسیون جذاب و مهیج علاقه داریدکاناپه ای تخت خواب شو با سبک و تمی متفاوت نسبت به مبلمان منطقه ای انتخاب کنید. ترکیب این دو کاناپه برای فضاهای بزرگ و مجزا مناسب است.
برای فضاهای بزرگ می توان از دو سری کاناپه منطقه ای یک شکل استفاده کرد. شاید این کار به نظر عجیب باشد ولی به دلیل یک شکل بودن مبلمان به این صورت هماهنگی مناسبی در فضا ایجاد می شود. همچنین می توانید دو کاناپه دسته دار یک شکل را با مبلمان منطقه ای خود هماهنگ کنید.

● مبلمان یک تکه در فضا
فضای پشت کاناپه های منطقه ای را باید با عناصری پر کنید که با سبک و تم اتاق و همچنین جنس، رنگ و بافت پارچه کاناپه و نحوه چیدمان آن در فضاهماهنگ باشد.
۱. قرار دادن آباژور زمینی در گوشه پشت مبلمان، روشنایی ظریف و ماهرانه ای به این بخش از فضا می دهد. آباژور را به نحوی پشت کاناپه قرار دهید تا علاوه بر جنبه تزیینی بتواند فضایی برای مطالعه نیز ایجاد کند.
۲. برایتزئین گوشه ای وسیع و نورگیر، استفاده از درختچه های گیاه طبیعی بهترین انتخاب است. همچنین می توانید از گیاهانی که در محیط آپارتمان رشد می کنند برای این گوشه استفاده کنید یا گل های رونده مانند پیچک را داخل آویز سقفی در این گوشه قرار دهید.
۳. یک کنسول در فضای پشت کاناپه قرار دهید تا علاوه بر جنبه دکوری، بتوانید از آن به عنوان فضایی برای قرار دادن کتاب ها، ظروف عتیقه، آباژور، سبد های ذخیره سازی و … استفاده کنید. از میزی با رنگ روشن مانند قرمز و زرد در پشت کاناپه ای با رنگ خنثی یا تیره استفاده کنید.
یا از میزی با روکش چوب طبیعی یا آبی روشن پشت کاناپه ای با روکش طرح دار بهره بگیرید. می توانید کتاب ها را به صورتی دکوراتیو روی این میز بچینید یا گلدانی پر از گل های طبیعی یا قاب هایی از عکس های خاطره انگیز را به شکلی هنری روی این میز به نمایش بگذارید. ممکن است این میز به عنوان عنصری جدا کننده در فضای بین دو دست مبلمان قرار گرفته باشد.

● دیوارکوب ها
دیوار پشتی کاناپه های منطقه ای باید به وسیله آثار هنری پر شود تا فضا بی روح و خالی جلوه نکند. برای این کار قاب های هنری با اندازه های متفاوت را در ارتفاعمختلف روی این دیوار نصب کنید. البته از نصب قاب های زیاد و ایجاد شلوغی اجتناب کنید. این آویختنی ها حتما نباید قاب باشد بلکه می توانید صنایع دستی یا نقاشی های کودکان خود را در این فضا نصب کنید.
۱. به دلیل اینکه مبلمان منطقه ای اندازه بزرگی دارد، آثار هنری باید با اندازه این مبلمان هماهنگ باشد و به دکوراسیون تعادل ببخشد. زمانی که مبلمان زیادی در فضا وجود دارد،احساس کمبود آثار هنری بیشتر حس می شود.
بنابراین برای اینکه کنجی دنج داشته باشید دیوار را خالی رها نکنید و از آثار هنری متنوعی روی دیوار پشتی کاناپه منطقه ای استفاده کنید.
مانند تمام عناصر دیگر، سبک این آثار هنری نیز باید با فضا و کاناپه منطقه ای هماهنگ باشد. اگر کاناپه شما با چرم قهوه ای پوشیده شده است از آثار هنری با سبک روستایی استفاده کنید یا اگر کاناپه شما خطوطی ساده دارد و با پارچه ای ساده و بافت دار پوشیده شده است از آثار هنری مدرن برای دیوار پشت آن استفاده کنید.
۲. از تابلویی بزرگ در مرکز دیوار پشتی کاناپه استفاده کنید. این قاب را طوری نصب کنید که وسط آن در سطح دید باشد. یا می توانید تعدادی از تصاویر با تم مشترک را به صورت گروهی روی دیوار نصب کنید.
۳. آینه ای بزرگ روی این دیوار نصب کنید تا نقطه کانونی اتاق را انعکاس دهد. این ایده برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است زیرا علاوه بر جنبه دکوراتیو به بزرگ تر نشان دادن فضا کمک می کند.
۴. برای نصب قاب کوچک یا متوسطی که علاقه زیادی به آن دارید می توانید آن را در مرکز دیوار نصب کنید و از چراغ های دیوارکوب اطراف آن استفاده کنید.

● ایده های فصلی
· در فصل های سرد سال از پتوهایی روی دسته و پشتی این کاناپه استفاده کنید. این پتوهای نازک علاوه بر ایجاد سطحی گرم، با رنگ و طرح خود به دکوراسیون جذابیت می بخشند. نحوه نمایش این پتو ها در دکوراسیون را می توانید در شماره بعد ماهنامه دنبال کنید.
· برای تغییر فصلی این کاناپه ها به جای تغییر روکش مبل از لباس مبل کمک بگیرید. لباس مبل دائمی نیست و اجازه می دهد بتوانید به صورت فصلی روکش کاناپه را تغییر دهید. برای پاییز و زمستان از پارچه های سنگین و بافت دار و درفصل بهار و تابستان از پارچه هایی نازک و سبک برای لباس مبل استفاده کنید.