شیوع آفت کرم خراط چوب‌خوار در باغ‌های گردو

بافت چوب گردو, مبارزه با آفات درخت گردو, مبارزه با آفت درخت گردو

شیوع آفت کرم خراط چوب‌خوار در باغ‌های گردو

رئيس سازمان حفظ نباتات کشور از شیوع و گسترش آفت کرم خراط چوب‌خوار در باغ‌های گردوی کشور به‌ویژه در استان کرمان خبر داد.

بافت چوب گردو, مبارزه با آفات درخت گردو, مبارزه با آفت درخت گردو

محمدعلی باغستانی روز پنجشنبه در بازدید از طرح کنترل آفت کرم خراط باغ‌های گردو شهرستان آذرشهر، گفت: طرح کنترل آفت کرم خراط در کشور به صورت آزمایشی در 20 هکتار از باغ‌های گردوی شهرستان آذرشهر در حال اجراست.
وی افزود: اجرای طرح مبارزه با کرم خراط در آذرشهر می‌تواند الگوی مناسبی برای کنترل این آفت در کشور باشد.
باغستانی مهمترین علت شیوع این آفت را بروز خشکسالی‌‌ها در کشور دانست و گفت: موثرترین روش کنترل آفت کرم خراط یا همان پروانه «فری» استفاده از سیم‌های فرمونی برای ایجاد اختلال در روند جفت‌گیری این حشره است.
رئیس سازمان حفظ نباتات همچنین با هشدار به کشاورزان استان‌های زنجان، گیلان و قزوین در خصوص طغیان آفت مگس زیتون افزود: بهره‌برداران این سه استان هر چه سریع‌تر با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی، عملیات کنترل این آفت را اجرا کنند.
وی گفت: طرح آفت‌زدایی از باغ‌های زیتون هفته جاری از استان قزوین آغاز می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم گفت: کرم خراط از آفت‌های بومی استان است که به علت تغییر اقلیم، محدودیت منابع آبی و تنش خشکسالی به آفت درجه یک درختان گردو در آذربایجان‌شرقی تبدیل شده است.
ایوب ایرانی فام، آبیاری منظم، تغذیه مناسب باغ‌ها، حذف شاخه‌‌های آلوده و استفاده از خمیر ویژه را مهمترین روش‌های پیشگیری از شیوع این آفت اعلام کرد.
وی افزود: اکنون آفت کرم خراط 3 هزار و 500 هکتار از باغ‌های گردو در شهرستان‌های آذرشهر، اسکو، شبستر و عجب‌شیر در آذربایجان‌شرقی را آلوده کرده است.