سالانه ۸ میلیون مترمکعب چوب در ایران هیزم و ۲.۷ هزار مترمکعب قاچاق می شود

سالانه ۸ میلیون مترمکعب چوب در ایران هیزم و ۲.۷ هزار مترمکعب قاچاق می شود

سالانه ۸ میلیون مترمکعب چوب در ایران هیزم و ۲.۷ هزار مترمکعب قاچاق می شود

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه برداشت چوب از جنگل‌های کشور از سطح 2 میلیون هکتار به 500 هزار مترمکعب کاهش یافته است، گفت: سالانه 8 میلیون مترمکعب سوخت هیزمی در کشور به مصرف می‌رسد.
خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع آبخیزداری کشور در مورد وضعیت برداشت چوب از جنگل‌‌های کشور گفت: از 14.3 میلیون هکتار جنگل کشور، برداشت چوب فقط از سطح یک میلیون هکتار آن انجام می‌شود و در سایر جنگل‌ها رویکردمان حفاظتی است.

سالانه ۸ میلیون مترمکعب چوب در ایران هیزم و ۲.۷ هزار مترمکعب قاچاق می شود

* برداشت چوب از جنگل‌ها به یک چهارم کاهش یافته است

وی افزود: در سال‌های گذشته به طور متوسط سالانه حدود 2 میلیون مترمکعب از سطح جنگل‌های کشور چوب برداشت می‌شود، اما با تصویب دولت در سال 92 در مورد بهره‌برداری از جنگل‌های کشور، هم‌اکنون میزان برداشت به حدود 500 هزار مترمکعب در سال رسیده است.

* صنایع سالانه 6 میلیون مترمکعب نیاز به چوب دارند

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر اینکه بهره‌برداری از جنگل‌ها منحصر به درختان آسیب‌دیده، شکسته و همچنین سطح‌هایی که عملیات پرورش چوب در آن‌ها صورت می‌گیرد، است، بیان داشت: صنایع سالانه به حدود 6 میلیون مترمکعب در سال به چوب نیاز دارند که حدود 600 تا 700 هزار مترمکعب آن از طریق واردات تأمین می‌شود.
جلالی با بیان اینکه مابقی نیاز چوب کشور از طریق زراعت چوب و ضایعات باغی تأمین می‌شود، گفت: در سطح حدود 350 هزار هکتار از اراضی کشور و در مناطقی که مشکل آب وجود ندارد، زراعت چوب انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تعرفه واردات چوب در حال حاضر صفر است، افزود: روسیه با داشتن 820 میلیون هکتار جنگل می‌تواند بخش عمده‌ای از چوب مورد نیاز صنایع کشورمان را تأمین کند و در این مورد رایزنی‌هایی با کشور مذکور انجام شده و آنها موافقیت خود را برای تأمین چوب ایران اعلام کرده‌اند.

* واردات چوب به منزله واردات آب مجازی است

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه به دلیل مسائل کم آبی و خشکسالی باید کشت فرا سرزمینی این محصول شروع شود، تصریح کرد: واردات هر مترمکعب چوب به منزله واردات هزار مترمکعب آب مجازی است، بنابراین به دلیل خشکسالی‌ها می‌توان بخشی از چوب مورد نیاز را از طریق واردات تأمین کرد.

* دولت از کشت فرا سرزمینی زراعت چوب حمایت می‌کند

وی با تأکید با رعایت نکات قرنطینه‌ای در واردات چوب مشکلی برای واردات آن وجود ندارد، گفت: دولت از سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری برای شرکت فرا سرزمینی زراعت چوب داشته باشند، حمایت می‌کند.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: سیاست ما در زمینه چوب تسهیل واردات و همچنین توسعه زراعت چوب است.
جلالی در پاسخ به این سؤال که چرا فائو اعلام کرده است که ایران به رغم فقر جنگلی از 98 کشور در تولید چوب صنعتی پیشی گرفته است، گفت: بسیاری از کشورها از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس فاقد جنگل هستند و با مساحت جنگل‌هایشان بسیار کم است، بنابراین نمی‌توان رتبه 98 را در بین کشورهای دنیا به ایران داد.
وی افزود: براساس گزارش «وی پی ای» که بسیار دقیق‌تر از فائو است، ایران سال گذشته در حفاظت از جنگل‌ها رتبه شانزدهم دنیا را کسب کرد.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: گزارش‌های وی پی ای از طریق 650 هزار عکس ماهواره‌ای از تمام جنگل‌های دنیا و پایش آنها به دست آمده و بسیار معتبر است.
وی افزود: براساس آمارها سالانه 3.8 درصد از سطح جنگل‌های جهان کاسته می‌شود که در 12 سال گذشته از سطح جنگل‌های ایران فقط یک دهم درصد کاسته شده است.

قاچاق سالانه 2 هزار و 700 مترمکعب چوب و زغال

جلالی در مورد برداشت‌های غیرمجاز چوپ از جنگل‌های کشور گفت: سالانه حدود 2 هزار و 700 مترمکعب چوب و زغال به صورت قاچاق توسط سیستم حفاظت جنگل‌ها کشف می‌شود.
وی افزود: 4 هزار روستا در جنگل‌های شمال و حدود 40 هزار روستا در سطح جنگل‌های کشور وجود دارد که به دلیل تأمین سوخت فسیلی اهالی این روستاها ناچارند از درختان و بوته‌های خشکیده برای سوخت استفاده کنند.

* سالانه 8 میلیون مترمکعب سوخت هیزمی در کشور مصرف می‌شود

جلالی با بیان اینکه دولت قول مساعد داده تا سوخت فسیلی روستاییان و عشایر را تأمین کند، گفت: این افراد با مجوز از چوب‌ها و بوته‌های خشکیده جنگل‌ها بهره‌برداری می‌کنند، اما سالانه حدود 8 میلیون مترمکعب سوخت هیزمی و بوته‌ای به مصرف می‌رسد.