انواع پروفیل

پروفیل ها با توجه به جنس مغز پروفیل و روکش استفاده شده در آن دارای قیمتهای متفاوت می باشند.همچنین پروفیل ها با توجه به نوع و کاربرد آنها در آشپزخانه ها و دکوراسیون منازل دارای اشکال مختلفی می باشند .میزان طول هر پروفیل بستگی به نوع آن داشته و از۲۸۰ تا ۳۶۶ سانتیمتر متغیر است .
گرچه پروفيل ام دی اف در هر پروژه اي مورد استفاده قرار نمي گيرد، اما در پروژه هاي کم خرج که کيفيت بالايي را طلب ميکنند، استفاده از پروفیل بسيار مناسب است.
پروفیل ام دی اف برای دکوراسیون داخلی و کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد. هر کدام آن ها دارای اشکال گوناگونی می باشند و کاربرد خاص خود را دارند.

انواع پروفیل ام دی اف :

• پروفیل روکوب
• پروفیل لبه
• پروفیل نبشی
• پروفیل درب
• پروفیل تاج و زیر چراغی
• پروفیل کرکره، پانل دیواری و قرنیز حاشیه دیوار

پروفیل قرنیز:

قرنیز ابزاری است که در پایین ترین قسمت دیوار نصب می شود و به نوعی جدا کننده کف از دیوار می باشد و زیبایی خاصی به فضا می دهد، هر چقدر ارتفاع قرنیز یا پروفیل بلندتر باشد زیبایی بیشتری نیز خواهد داشت.
قرنیز در دو نوع قرنیز ام دی اف (MDF) و قرنیز پی وی سی (PVC) تولید می شود.
نوع ام دی اف آن معمولا همراه با دیوارپوش ام دی اف یا پارکت لمینت استفاده می شود و نوع پی وی سی برای فضاهایی که دارای کف سرامیک یا سنگ هستند و نیاز به شستشو با تی خیس می‌باشد، مناسب تر است.

پروفیل روکوب :

پروفیل روکوب یا خط کش و یا تسمه یکی از انواع پروفیل ها می‌باشد. خط کش یا روکوب از از جنس MDF و PVC می باشد ، روکوب جهت نصب پارکت و همچنین نصب دیوارپوش استفاده می شود.
بعد ازنصب دیوارکوب قسمت های پایین و بالای کار باید پوشانده شود ،برای این منظور در قسمت بالا هم می توان از روکوب استفاده شود ، هم تاشو و هم اسکوتی ، اما اگر قسمت بالای دیوار گچ بری داشته باشد حتما از پروفیل تسمه استفاده می شود.در قسمت های پایینی دیوارکوب معمولا از قرنیز استفاده می شود ولی اگر بخواهیم دیوارپوش را تا وسط دیوار کار کنیم و یا قرنیز سنگی داشته باشیم می توان برای پوشش آن از پروفیل خط کش استفاده کرد.

ویژگی های پروفیل روکوب :

• مقاومت کاربردی زیاد
• سطح صاف، یکنواخت ونرم
• مقاوم در برابر گرما و فشار
• دانسیته بین ۶۴۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب

پروفیل اسکوتی :

پروفیل اسکوتی برای کنج داخلی کار دیوارپوش استفاده می شود .در مکانهایی که دور کار قرنیز سنگ یا چوبی از قبل باشد میتوان به عنوان جایگزین به جای قرنیز استفاده شود.ابزار اسکوتی 2.5cm ابزاری تزیینی برای پوشاندن نبش، کنج، میانه و حد فاصل بین دیوار و سقف و… مورد استفاده قرار می گیرد. همه ابزارهای اسکوتی 2.5cm پلی در طول 2 متر و 80 سانتیمتر و 3 متر و در انواع رنگ ها تولید می شود.در حقیقت میتوان اینطور بیان کرد که ویژگی مقاوم بودن در برابر ضربه و خراش از ویژگی های بارز پروفیل اسکوتی می باشد که در کنار داشتن روکش پی وی سی از جمله ویژگی های مهم این نوع پروفیل ها بشمار می روند.

مقالات مرتبط به قرنیز