چوب بلوط

چوب بلوط سفید

مشخصات چوب بلوط:

درخت بلوط چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره دارد.چوب بلوط نسبتا نیمه سخت و نیمه سنگین می باشد و در برابر سایش مقاومت زیادی دارد.این نوع چوب به دلیل مقاوم بودن در برابر رطوبت در نقاط پر باران مصرف می شود از جمله: در اسکله سازی و بنادر،در واگن و کشتی سازی و تیرهای شبکه مخابراتی کاربرد دارد.

چوب های قرمز و سفید بلوط بسیار زیبا هستند و قیمت چندان بالایی هم ندارند. به طور کلی، از این چوب در همه اتاق های خانه می توان بهره گرفت و بر زیبایی فضا افزود.برخلاف چوب های دیگر، چوب بلوط تنوع رنگ بسیاری دارد. از رنگ عسلی گرفته تا قرمزهای براق، رنگ های ترکیبی، رنگ و رو رفته و قهوه ای ملایم با تناژ قرمز از جمله رنگ های این چوب هستند. درخت بلوط در خاک پر رس مرطوب رشد می کند، ولی خاک های شنی را نیز تحمل می نماید. این درخت در مناطق جنگلی و پست یافت می شود.

مزایا:

  1. فشره و محکم است و نماد قدرت و استقامت می باشد

مشخصات فنی:

چوب بلوط یا در رنگ های متنوعی به چشم می خورد که می تواند برای نمایش الگوهای طبیعی و رنگهای چوب تکمیل شود یا می توان در رنگ های مختلفی برای تقویت دانه و نقوش یا مطابقت با مبلمان دیگر رنگ آمیزی گردد.

انواع چوب بلوط

در ایالات متحده دو نوع درخت بلوط وجود دارد ، بلوط قرمز و بلوط سفید که دارای زیرگونه های مختلفی از هر کدام است.

تضاد میان چوب بلوط قرمز و سفید

دو نوع چوب بلوط قرمز و سفید وجود دارد و برخلاف نام آنها، نمی توان به راحتی تفاوت میان رنگ آنها را تشخیص داد. تنها راه تشخیص این دو نوع چوب از هم منافذ موجود روی آنها است. چوب بلوط قرمز منافذ بزرگ تر و درشت تر دارد.

هر دو نوع چوب بلوط طرح ها و خط های واضحی دارند به طوری که حتی در مدل های صیقلی شده نیز این راه ها به خوبی دیده می شوند و حتی با لمس، فرورفتگی های آنها را نیز می توانید احساس کنید.

چوب بلوط قرمز

در دهه های 1970 و 1980 میلادی در آمریکا، کابینت های بزرگ آشپزخانه یا حمام بسیار کاربرد داشتند. در آن زمان چوب ها به طور عمودی برش می خوردند. این باعث ایجاد الوارهای قابل استفاده می شد و نمای متفاوتی از بلوط قرمز را به تصویر می کشید. در این دوره بیشتر از چوب های تیره استفاده می کردند. در آن دوران، ساخت کابینت های چوبی از جنس بلوط قرمز بسیار مد شد زیرا بسیار ارزان و در همه جا در دسترس بودند.
بلوط قرمزعمدتاً در آمریکای شمالی رشد می‌کند و ظاهری بسیار زیبا با بافت درشت دارد. این چوب به‌خصوص برای ساخت قفسه، مبلمان و سایر وسایل مشابه در منزل مناسب است.
چگالی بلوط قرمز ۱۲۶۰ است. بلوط قرمز، رنگ صورتی مایل به قرمز دارد و درختان بلوط قرمز دارای برگ‌های پهن و پرپشت هستند. این درختان در هر دو محیط شهری و جنگلی بسیار پایدار هستند زیرا توانایی مقاومت در برابر آلاینده‌های شهری را بسیار بهتر از درختان دیگر دارند.

چوب بلوط،بلوط،چوب

چوب بلوط سفید

چوب بلوط سفید راه ها، طرح ها و منافذ کم تری نسبت به انواع قرمز دارد. البته این چوب نیز طرح دارد که بیان کننده سن درخت است. به همین دلیل است از این چوب برای تهیه بشکه و در صنعت کشتی سازی استفاده می شود. هر دو چوب های بلوط سفید و قرمز برای صنایع مبلمان سازی، کفپوش، معماری و کابینت سازی کاربرد دارند.
بلوط سفید، ظاهری صاف و بافت درشت دارد. بلوط سفید برای کف پوش و ساخت‌وساز لوازم چوبی بسیار محبوب است. در مقایسه با بلوط قرمز، بلوط سفید دارای بافت‌های بلندتر است و امکان نفوذ آب در این چوب نسبتاً کمتر است.

رنگ چوب بلوط

به دلیل رنگ ، تغییراتی که در چوب و بافت دانه تعریف شده وجود دارد ، بلوط قرمز یا سفید یا لاک روشن یا لکه رنگی را بسیار خوب می گیرد و زیبایی این چوب بادوام را برجسته می کند.

برای ساخت انواع مبلمان و وسایل چوبی طرح دار از بلوط سفید به روش چهارتخته بری کردن استفاده می کنند. البته چوب بلوطسفید همیشه هم ارزان نیست. انواع فرانسوی آن بسیار گران است و منافذ بسته و شکاف های بسیار کم و محدودی دارد. این چوب ها از درختان پیر اروپایی تهیه می شوند و به دلیل محدودیت، قیمت های بالایی دارند.

هزینه چوب بلوط سفید همیشه گران تر از چوب بلوط قرمز است. چوب بلوط سفید فرانسوی که با نام بلوط اروپایی شهرت دارد، هر متر آن حدودا سه برابر گران تر از چوب های بلوط آمریکایی است.

استحکام

دوام و عمر مفید هر چوب به خلل و فرج، شکاف و منافذ آن بستگی دارند. چوب درخت افرا از همه چوب های دیگر قوی تر و بادوام تر است. چوب های بلوط قرمز و سفید هر دو به دلیل استحکام بالا، قیمت مناسب و رنگ پذیری خوب، برای کفپوش بسیار مناسب هستند و کاربرد بسیاری در این صنعت دارند.

خواص چوب بلوط

چوب بلوط فشره و محکم است و نماد قدرت و استقامت می باشد و از گذشته خیلی دور یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. در گذشته علاوه بر مصرف انبوه الوار بلوط در ساختمان سازی ، از چوب بلوط برای ساختن کشتی های بازرگانی و جنگی استفاده گسترده می شده است بلوط سفید یک گیاه بومی آمریکای شمالی است که از آن استفاده های دارویی می شود.

درخت بلوط در میان مردم کشور های اسکاندیناوی ، یونان و روم محل سکونت الهه باروری و نشان دهنده قدرت و باروری بوده است. روزگاری از تمام قسمت های درخت، استفاده های پزشکی به عمل می آمده است.