آلاچیق چوبی

آلاچیق های چوبی

Published by Leave your thoughts

چوب از مصالح متداول جهت ساخت آلاچیق است چون به راحتی قابل تأمین میباشد و کار کردن با آن به آسانی صورت میپذیرد. سایزهای متنوعی از چوب در بازار موجود و قابل تبدیل است. برای برش چوب ابزار معمول نجاری استفاده شده و به سهولت رنگ میشود. با این حال بایستی هر چند سال یکبار مجدداً لکه گیری و رنگ شود تا بهترین جلوه را داشته باشد.
آلاچيق هاي چوبي از چوب كاج اروپايي اشباع شده ،چوب روسی معمولی، چوب روسی اشباع شده ضد آب و ترمو وود ساخته مي شوند . چوبهاي بكار رفته در ساخت آلاچيق ها بعد از طي مراحل فرآوري ( خشك شدن تا رطوبت 10 درصد ، صمغ گيري با حرارت 150 درجه سانتيگراد و اشباع شدن با مواد نانو جي ) با رنگ هاي مخصوص فضاي باز و لاك ضد يو وي رنگ آميزي ميگردند . اکثر طراحان سعي می کنند در طراحي آلاچيق ها فرهنگ ، آداب و رسوم و اقليم ايران در نظر گرفته شود و آلاچيق هايي طراحي نمايند كه ضمن دارا بودن استحكام ، كاملا پيش ساخته و قابل حمل و مونتاژ ساده باشند .

آلاچیق ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد. قدیمی ترین نوع آلاچیق ها ، آلاچیق های چوبی هستند که در طرح ها ی مختلف ساخته می شوند. امروزه علاوه بر چوب از فلز نیز می توان در ساخت چوب آلاچیق بهره برد در گذشته سقف های گنبدی شکل در ساخت آلاچیق چوبی استفاده می شد ولی امروزه از طراحی های متنوع و شکل های متفاوت برای سقف استفاده می کنند .سقف آلاچیق ها را با ترکیب با چارچوب های چوبی پوشش می دهند در بعضی از مناطق باتوجه به نوع اقلیم و شرایط مصالح بومی موجود در منطقه استفاده از پوشال های گیاهی مرسوم است که بیشتر در شمال کشور مان دیده می شود. همچنین انواع چوب آلاچیق را می توان به شکل ثابت و متحرک ساخت.
آلاچیق های تولیدی در ابعاد 5،9،12،15،19،21،25،30،35 متری به صورت 6،8،10،12 ضلعی ساخته می شوند.چوب های استفاده شده به علت ضخامت بالا برای اماکن عمومی پارکها و ادارات نیز مناسب می باشند.
آلاچیق پیش از هرچیز نیاز به یک سازه دارد که عموماً این سازه از فلز و یا چوب است، از آنجایی که آلاچیق در فضای باز استفاده می شود ، چوب آلاچیق باید از نوع ترموواستفاده گردد تا مقاومت لازم را در برابر سرما و گرما، رطوبت، نفوذ حشرات، تابش نور خورشید و … داشته باشد.

آلاچیق چوبی
قیمت آلاچیق چوبی

Categorised in: ,

This post was written by تیم فنی ایران وودکس

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: