کشت فراسرزمینی چوب در روسیه

چوب ، انواع چوب ، تخته چوب ، قیمت چوب ، کاربرد چوب ، چوب ایرانی ، چوب روسی

کشت فراسرزمینی چوب در روسیه

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از مذاکره و توافق اولیه برای کشت فراسرزمینی چوب و جنگل‌داری در روسیه خبر داد و گفت: 10 درصد نیاز چوب کشور، وارد می‌شود که عمده آن از طریق روسیه است.

اخبار صنایع چوب, اخبار صنعت چوب, اخبار چوب و کاغذ،کشت فراسرزمینی چوب در روسیه

به گزارش صبحانه، خداکرم جلالی – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ایران سالانه به حدود 6.5 میلیون مترمکعب چوب نیاز دارد که حدود 10 درصد آن معادل 650 هزار مترمکعب را از مبادی مختلف وارد می‌کنیم که عمده آن از طریق روسیه تامین می‌شود و مابقی نیاز چوبی کشور از محل تولیدات و گونه‌های جنگلی، زراعت چوب و غیره تولید و تامین می‌شود.

وی افزود: در پی ملاقات‌هایی که با مسئولان جنگلداری روسیه داشته‌ایم توافق‌های مناسبی برای تامین چوب کشور از طریق روسیه صورت گرفته است و هم‌اکنون شرایط خوبی برای تاجران ایرانی در این زمینه وجود دارد و برای قرنطینه چوب نیز توافقاتی در داخل با سازمان حفظ نباتات صورت گرفت.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: باتوجه به تاکیدات سازمان حفظ نباتات مبنی بر نظارت دقیق و مستمر بر واردات چوب برای جلوگیری از وارد شدن بیماری یا آفت توافقاتی صورت گرفت تا بتوانیم چوب را بدون پوست وارد کنیم یا این‌که قرنطینه‌ای را در خود روسیه برای ضد عفونی و نظارت بر واردات چوب سالم و عاری از آفت و بیماری به وجود آید، چراکه مسئولان سازمان حفظ نباتات معتقد بودند که در صورت ایجاد قرنطینه داخلی برای چوب نزدیک مناطق جنگلی، احتمال شیوع بیماری یا آفت موجود در محموله‌های وارداتی در مناطق جنگلی شمالی کشور وجود داشت.

به گفته جلالی، پس از جلسات متعددی که با سازمان حفظ نباتات برگزار شده است، مناطقی مانند بنادر اینچه‌برون و ترکمن به عنوان قرنطینه های واردات چوب در نظر گرفته شده تا ضمن ضدعفونی محموله‌های وارداتی، گواهی بهداشتی و قرنطینه‌ای لازم برای استفاده آن در صنایع کشور صادر شود.

جنگل‌داری و کشت فراسرزمینی چوب در روسیه

وی اظهار کرد: مذاکراتی با مسوولان جنگلداری روسیه صورت گرفته تا بتوانیم با مشارکت بخش خصوصی و صنایع مرتبط تولید‌کنندگان چوب بتوانند کشت فراسرزمینی چوب و زراعت آن را در روسیه آغاز کنند که می‌تواند از مصادیق واردات آب مجازی به کشور باشد.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به سودآوری بالای زراعت و کشت فراسرزمینی چوب در روسیه اعلام کرد: کشت فراسرزمینی چوب از منظر اقتصاد آب نیز می‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد، چرا که برای تولید هر مترمکعب چوب 1000 مترمکعب آب نیاز دارد و اصولا زراعت چوب، تولید آب‌بری است.

جلالی با اشاره به این‌که لازمه‌ کشت فراسرزمینی چوب در روسیه استقبال تولید‌کنندگان و صنایع چوب کشور است، گفت: روسیه دارای 820 میلیون هکتار جنگل است که پنج برابر ایران وسعت دارد و می‌توان گفت 30 درصد جنگل‌های جهان در روسیه است که البته با توجه به شرایط اقلیمی و آب وهوایی بسیار مناسب در روسیه، وضعیت این کشور برای جنگلداری صنعتی و برداشت مستمر از جنگل وجود دارد به همین سبب نیز روس‌ها از کشت فراسرزمینی چوب استقبال می‌کنند و می‌توانند مناطقی را به تولید‌کنندگان ایرانی اجاره دهند که نیازمند افزایش انگیزه در تولید‌کنندگان است و باید صنایع چوب انگیزه‌هایی را برای آنها ایجاد کند.

وی ادامه داد: گرچه کشت فراسرزمینی چوب و زراعت چوب سودآور است اما با توجه به طولانی‌بودن مراحل تولید چوب و این‌که در صورت جنگل‌کاری و جنگل‌داری یک تولید‌کننده باید حدود هشت سال صبر کند تا چوب را برداشت و به بازار تحویل دهد، صنایع چوب در راستای افزایش انگیزه تولید‌کنندگان می‌تواند با آنها قرار‌دادهای بلندمدت امضاء کنند و طی این بازه زمانی بخشی از بهای تولید شان را به بهره‌برداران بدهند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: به غیر از 10 درصد نیاز کشور به چوب فرآورده‌های چوب بسیاری به کشور وارد می‌شود که شامل انواع کاغذ، مقوا، MDF و غیره است معادل 5.5 میلیون مترمکعب چوب می‌شود که می‌توان از طریق زراعت و کشت فراسرزمینی چوب آن را تامین کرد.

جلالی گفت: گرچه نمی‌توان جنگل را در شرایط کنونی اقلیمی و آب و هوایی ایران و پتانسیل‌های زیست بومی آن به حال آن رها کرد تا برداشت از جنگل‌ها مانند کشوری چون روسیه به صورت مستمر انجام شود، اما نمی‌توان ورود به جنگل را از نظر کارشناسی به‌طور کل ممنوع کرد، چرا که برای اجرای عملیات بهداشتی و از نظر علم جنگل‌داری این کار نیز درست نیست و برخی گونه‌ها باید قطع شوند یا پرورش یابند.